Galvenā Psiholoģija “Borderlaineri”: 6 robežlīniju personības traucējumu simptomi – pārbaudiet sevi

“Borderlaineri”: 6 robežlīniju personības traucējumu simptomi – pārbaudiet sevi

edomas

Maniakāli-depresīvā psihoze vai šizofrēnija ir daudz plašāk zināma nekā robežlīnijas personības traucējumi. Tikmēr šis ne tik retais pārkāpums var padarīt dzīvi nepanesamu pašiem robežlīniju cilvēkiem un, protams, arī viņu tuviniekiem.

KAS TAS IR

Daudziem personības traucējumi ir neskaidri pazīstama diagnoze no brīnišķīgās filmas “Girl, Interrupted”, kurā galvenās lomas atveido Vinona Raidere un Andželīna Džolija. Diemžēl šī diagnoze arvien biežāk sastopama nevis kinoteātrī, bet gan dzīvē. Robežas personības traucējumi, visticamāk, var būt jūsu draugam vai radiniekam.

Pētnieki lēš, ka 2-3% pasaules iedzīvotāju cieš no robežlīnijas personības traucējumiem. Tajā pašā laikā daudzi psihologi un psihiatri atzīmē, ka RPT netiek pievērsta pietiekama uzmanība. Piemēram, dažviet vispār nav skaidras definīcijas, kas tiek uzskatīts par sava veida emocionāli nestabilu traucējumu.

Amerikas garīgo traucējumu diagnostikas un statistikas rokasgrāmatā DSM-5 ir RPT definīcija, tomēr amerikāņu eksperti arī uzskata, ka šai slimībai tiek liegta uzmanība. Viņi uzskata, ka RPT pastāv nedaudz līdzīgu bipolāru personības traucējumu “ēnā”. Pēdējā gadījumā pētniecība tiek finansēta daudz dāsnāk, un progress šajā jomā jau ir acīmredzams.

Bipolāri traucējumi ir iekļauti to traucējumu sarakstā, kuru negatīvā ietekme uz sabiedrību tiek pētīta starptautiskās globālās slimības sloga programmas ietvaros, un robežlīnijas personības traucējumi šajā sarakstā nav iekļauti. Tikmēr robežlīnijas personības traucējumi pēc smaguma pakāpes un spējas provocēt pašnāvību nav zemāki par bipolāriem traucējumiem.

RPT diagnoze arī saskaras ar nopietnām grūtībām, un vēl nav vienota un vispārpieņemta apraksta. Taču var izdalīt vismaz sešas pazīmes, kuru smagums un biežums liecina, ka cilvēks cieš no šī traucējuma.

PAZĪMES

1. Personisko attiecību nestabilitāte

Tos, kuri cieš no RPT, var saukt par “jūtīgiem cilvēkiem”. Viņi ir neticami jutīgi pret mazāko emocionālo ietekmi. Vārds vai skatiens, ko lielākā daļa no mums vienkārši ignorētu, viņiem kļūst par nopietnu traumu un sāpīgu pārdzīvojumu cēloni.

Pēc psiholoģes Maršas Lainenas, viņas pašas izstrādātās RPT ārstēšanas metodes – dialektiskās uzvedības terapijas autore skaidro: “tās pastāv ar pastāvīgām sāpēm, kuras citi nenovērtē un mēģina izskaidrot ar nepareiziem iemesliem.”

Ir viegli saprast, ka saglabāt attiecību stabilitāti šādā situācijā ir gandrīz neiespējami. Un cilvēki ar traucējumiem uztverē pat tuvinieki var mainīties no “es tevi mīlu” uz “es tevi ienīstu” tikai dažu sekunžu laikā.

2. Melnbaltā domāšana

Mūžīgā mīņāšanās starp mīlestību un naidu ir vispārīgākas problēmas īpaša izpausme. Šādi cilvēki parasti gandrīz neatšķir pustoņus. Un viss pasaulē viņiem izskatās vai nu ļoti labi, vai šausmīgi slikti.

Viņi pauž tādu pašu attieksmi pret sevi. Viņi vai nu uztver sevi kā skaistākos cilvēkus pasaulē, vai arī kā visnenozīmīgākās radības, kuras nav cienīgas dzīvot. Tas ir viens no skumjiem iemesliem, kāpēc līdz 80% pacientu ar šo diagnozi dažreiz domā par pašnāvību. Un 5–9% galu galā, diemžēl, īsteno šo nodomu.

3. Bailes tikt pametam

Šo baiļu dēļ robežlīnijas personas bieži tiek uzskatītas par nekaunīgi manipulatīviem, tirāniskiem vai vienkārši savtīgiem. Tomēr viss ir daudz sarežģītāk. Viņi atkal un atkal pieķeras attiecībām, cenšas visu savu laiku pavadīt savu mīļo cilvēku sabiedrībā un var pat fiziski mēģināt neļaut viņiem aiziet tikai uz veikalu vai strādāt, jo šķiršanās viņiem ir nepanesama.

Bailes no šķiršanās (reālas vai pašizdomātas) no tuviniekiem var izraisīt panikas lēkmes, depresiju vai dusmas tiem, kas cieš no RPT – tipiski simptomi ir uzskaitīti ASV Nacionālajā garīgās veselības institūtā.

4. Impulsiva, pašiznīcinoša uzvedība

Mēs visi laiku pa laikam darām muļķības. Bet viena lieta ir spontāna nevajadzīgas lietas iegāde vai pēkšņa vēlme doties uz ballīti, kurā mūs gaida, un pavisam cita ir ieradumi, kas apdraud veselību un dzīvību.

Šie ieradumi ietver atkarību no alkohola un narkotikām, apzināti riskanta braukšana, neaizsargāts seksu, bulīmija un daudzas citas ne pārāk patīkamas lietas.

5. Izkropļota sevis uztvere

Vēl viena tipiska RPT pacientu iezīme ir izkropļota uztvere par sevi. Viņu dīvaino un neparedzamo uzvedību bieži nosaka tas, cik labi vai slikti viņi šobrīd izskatās. Protams, novērtējums var būt bezgalīgi tālu no realitātes – un mainīties arī bez redzama iemesla.

Kā aktrise Laurena Oušena to apraksta savā novelē “Kā ir dzīvot ar robežlīnijas personības traucējumiem”: “Reizēm es jūtos gādīga un maiga. Un dažreiz es kļūstu mežonīga un neapdomīga. Un gadās arī tā, ka es it kā zaudēju visu personību un pārstāju eksistēt. Es sēžu un varu domāt par visu pasaulē, bet es vispār neko nejūtu.” Viņa cieš no RPT kopš 14 gadu vecuma.

6. Nespēja kontrolēt emocijas un darbības

Pēc visa iepriekšminētā nav pārsteidzoši, ka cilvēkiem ar robežlīnijas personības traucējumiem ir ļoti grūti (un bieži vien neiespējami) kontrolēt savas domas, emocijas un veidus, kā tās izteikt. Rezultāts ir neizprovocēta agresija un dusmu uzliesmojumi, lai gan ir iespējamas arī tādas izpausmes kā depresija un paranojas apsēstības.

Laurena Oušena atzīmē: “Viena no kaitinošākajām lietām RPT ir tas, kā tas ietekmē manu uzvedību pret citiem cilvēkiem. Es varu pacelt cilvēku līdz debesīm. Un to pašu cilvēku nolaist līdz ellei.”

Cilvēki ar šo traucējumu cieš no slimības ne mazāk kā tie, kuriem nākas pārciest savas nebeidzamās garastāvokļa svārstības, dusmu uzliesmojumus un citas smagas slimības izpausmes. Un, lai gan nav viegli izlemt par ārstēšanu, tas ir absolūti nepieciešams.

KO DARĪT

Labākais veids, kā šodien tikt galā ar RPT, ir psihoterapija. Šo slimību nevar izārstēt, un zāles ir ieteicamas tikai pacientiem, kuriem robežtraucējumus sarežģī blakusslimības, piemēram, hroniska depresija.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More