Galvenā Bērni Kā izaudzināt “īstu” vīrieti: 7 ieteikumi zēnu vecākiem

Kā izaudzināt “īstu” vīrieti: 7 ieteikumi zēnu vecākiem

edomas

Kā audzināt dēlus, lai viņi kļūst stipri un vīrišķīgi? Kā viņiem palīdzēt pārdzīvot dzīves grūtības un iemācīt runāt par savām jūtām? Vai pareizs ir teiciens ”puiši neraud”? Kā audzināt sevis cienīgu vīrieti?

Psihologi uzskata, ka, ja cenšas atbilst stereotipiem un nomāc savas emocijas, tad tas novedīs pie pašiznīcināšanās. Sabiedrība mums uzspiež stereotipus, ka zēniem ir jāslēpj savas jūtas, bet tas traucē viņiem izprast sevi un dara viņus vājus. Zēniem ir jāaug saprotošā atmosfērā, pozitīvā gaisotnē. Diemžēl, daudzi vecāki uzskata, ka var zēnu sabojāt ar maigumu un mīlestību, bet tā ir liktenīga kļūda. 

Audziniet pretēji pieņemtajiem stereotipiem

Dēlus var izaudzināt atklātus un atsaucīgus, ja no paša sākuma attiecas pret viņiem ar mīlestību un uzticību, radot tuvības un drošības atmosfēru, turklāt nepārkāpjot personīgās telpas robežas. Audzinot dēlus ieklausieties šādos ieteikumos: 

Lasiet kopā grāmatas

Kopīga lasīšana – īpašs process, pateicoties kuram bērns iemācās skatīties uz lietām ar citu acīm, vieglāk atrod kopēju valodu ar vienaudžiem. Izlasot vienu nodaļu, apstājamies un painteresējamies par bērna viedokli – kā viņš domā, ko jūt galvenais varonis un kā viņam palīdzēt? 

Interesējaties par dēlu jūtām un darbiem

Palīdziet bērnam mācīties un attīstīties, rūpējieties par viņu un cieniet viņu.  Kad viņš izaugs, viņam būs vieglāk saprast, kas viņš ir patiesībā un ko viņš grib sasniegt šajā dzīvē. Nenosodiet un nelasiet notācijas, tad jūsu dēls nekļūs paškritisks, un viņu nemocīs šaubas, kad vajadzēs atrisināt sarežģītu uzdevumu. Jūsu prasme uzklausīt un klausīties, palīdzēs izaudzināt psiholoģiski veselu un sociāli adaptētu cilvēku. 

Nebaidieties izrādīt savu mīlestību

Dēli, tāpat kā meitas, vēlas mīļumu, tāpēc biežāk viņus apskaujiet un skūpstiet. It īpaši tas ir nepieciešams bērniem no 3-5 gadiem. Vecāku atsvešinātība nepadarīs dēlu vīrišķīgāku, tieši otrādi, provocēs problēmas tālākajā dzīvē. Nemīliet no attāluma, tā ir liela kļūda. Bērniem ir jājūt rūpes un jājūtas aizsargātiem. 

Воспитываем настоящего мужчину: 7 подсказок для родителей мальчишек

Ļaujiet dēliem izteikt un izrādīt savas emocijas

Arī zēni izjūt nedrošību, skumjas, bailes, dusmas, bet bieži vien baidās runāt par šīm izjūtām. Izveidojiet uzticēšanās atmosfēru, ja jūsu dēls raud, tāpēc, ka nokrita no velosipēda un pārsita ceļgalu, reaģējiet pareizi un nerājiet, citādāk jūs izkropļosiet patieso reakciju uz sāpēm. Atcerieties, ka emocijas ietekmē uzvedību, iemāciet bērnam saprast to vērtību un pārvaldīt tās. 

Uzslavējiet par pastāvību

Liela kļūda ir ieteikt zēnam, ka galvenais dzīves mērķis ir neatkarība. Pēc tam mēs brīnāmies, kāpēc daudzi vīrieši dzīvo šķirti un vienatnē. Nevajag visu laiku kontrolēt bērnu, sekot kā viņš uzvedas kopā ar vienaudžiem, pasargāt no vilšanās. Svarīgi ir viņu atbalstīt jebkurā situācijā un tikai tad izdosies izaudzināt pastāvīgu cilvēku. Atļaujiet viņam izteikt savu viedokli un nedusmoties, ja tas nesaskan ar jūsu. Veidojiet attiecības sadarbībā, uzticībā, cieņā un sapratnē. Katrā situācijā var atrast kompromisu un atrisināt jautājumu bez agresijas. 

Nodrošiniet atbalstu

Apbrīnojiet bērnu patiesi, atzīmējot viņa stiprās puses. Jūsu dēls neprot ātri skriet, toties viņš teicami runā. Lai gan viņam nav dotības matemātikā, taču viņš pats raksta dzeju. Parādiet bērnam, ka jūs mīlat un pieņemat viņu tādu, kāds viņš ir un nemēģiniet viņu izmainīt saskaņā ar uzspiestiem stereotipiem. 

Runājiet patiesību

Nemelojiet dēlam, kad ejat uz poliklīniku, lai nodotu asins analīzes no pirksta, ka tas nesāpēs. Izstāstiet patiesību, ka nelielas sāpīgas sajūtas tomēr būs, bet ātri pāries, ir tikai nedaudz jāpaciešas. Ja pēc procedūras bērns raud, netraucējiet viņam izrādīt emocijas un nekad nesakiet ”īsti vīrieši nekad neraud”, tā jūs tikai pasliktināsiet situāciju. Tiešo otrādi, paslavējiet bērnu, jo viņš taču vīrišķīgi visu pacieta, bet raudāt drīkst visi. 

No jums, vecākiem, daudz ir atkarīgs. Iedrošiniet bērnu uz jauniem sasniegumiem, kļūstiet par viņa atbalstu un māciet aizstāvēt savu pozīciju un viedokli, neskatoties uz apkārtējo domām. Zēni it īpaši labi mācās no saviem tēviem. Tēva pienākums ir izskaidrot, ka raudāt – tas ir normāli, bet vīrietis var arī paciest sāpes. Tā bērnam radīsies pareizs priekštats par vīrišķību. 

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More