Galvenā Iedvesma Karjeras padomi, kurus es būtu gribējis zināt, kad man bija 25

Karjeras padomi, kurus es būtu gribējis zināt, kad man bija 25

edomas

Iedomājies, ja vienreiz mūžā, teiksim, 50 gadu vecumā, mums būtu iespēja ceļot laikā un satikt sevi 25 gadus vecu, ko mēs teiktu?

Es bieži esmu to vēlējies. Tikai vienreiz satikt sevi un dot kādu padomu, un, ja tas tiešām būtu iespējams, tie būtu karjeras padomi, kurus es sev dotu 25 gadu vecumā. 

1. Karjera ir maratons, nevis sprints

Izbaudi darbu. Kad mēs esam jauni, mēs mēdzam būt nepacietīgi. Kļūstot vecākam, tu saproti, ka nav, kur steigties. Dzīve, karjera, kuru mēs attīstām, jāattīsta pakāpeniski, domājot ilgtermiņā. Steidzoties tu, iespējams, neiedziļinies veicamajos darbos un ātri sasniedz brīdi, kad tev apnīk pienākumi, kurus iepriekš izbaudīji. Atļauj sev laiku augt. Izaugsmi piedzīvosi dabiskā ceļā, ja strādāsi pacietīgi un dosi sev laiku sevi pierādīt un apliecināt. Vienmēr steidzoties, mēs kļūstam noguruši un iztukšoti. Ir normāli būt kādu laiku vienā līmenī ar citiem, un tas ļauj ieraudzīt šajā ceļā lietas, kuras pat nenojauti.  

Attēlu rezultāti vaicājumam “career”

2. Vislielākie sasniegumi rodas no esošo prasmju izkopšanas

Eksistē ideja par to, ka tev jāpavada 10 000 stundu pie kaut kā, lai tiešām būtu eksperts šajā jomā. Tas attiecas uz Bītliem un viņu Hamburgas koncertiem, kuros viņi izkopa savas performances, un Bilu Geitsu, kurš, piedzīvojot un risinot dažādus misēkļus, pavadīja pie datora daudz vairāk laika nekā citi. Kļūsti labs lietās, pirms ķeries pie nākamajām! Šiem cilvēkiem nav ģeniālu spēju, viņiem piemīt pacietība, izturība un domāšana ilgtermiņā. Un protams, viņi mīl to, ko dara. 

3. Darbs ne vienmēr ir tik svarīgs, kā tu domā

Bieži dzirdēts, ka neviens uz nāves gultas nesūdzas, ka būtu par maz strādājis. Un tomēr mēs aizvien ļaujam darba pienākumiem mūs atturēt no svarīgiem dzīves brīžiem, piemēram, bērnu sporta dienām. Es gribētu, lai man 25 gadu vecumā kāds būtu iemācījis šīs prioritātes. Es atceros katru reizi, kad nokavēju bērna apbalvošanas un koncertus. Es neatceros nevienu iemeslu, kāpēc tas notika.

Kamēr bērni ir mazi, noliec karjeru mazliet malā. Viņi izaug ātri. Tu vienā brīdī lūkosies fotogrāfijās kā vakardienā, taču blakus tev jau ir jauni pieaugušie. Ja esi prasmīgs, talantīgs un centīgs, tu ilgtermiņā neko nezaudēsi, ja pāris gadus būsi pievērsies vairāk ģimenei un bērniem. Šo laiku nevar atgūt. Tu palaid arī iespēju mācīties pasauli otro reizi. Bērni tev māca vairāk, nekā tu māci viņiem, un tu būsi pārsteigts, cik ļoti ikdienas skrējienā tas bija vajadzīgs. 

4. Rīkojies un uzvedies tā, it kā tev būtu 35

Kad esi jauns, neizrādi, ka esi iesācējs. Ja esi zinošs un kompetents, nebaidies rīkoties pārliecinoši un parādīt sevi kā pieredzējušu. Tas pats attiecas, ja esi ilggadējs darbinieks. Piepildi dienu ar jauneklīgu enerģiju un skaties uz katru jaunu darbu kā jaunu iespēju.

5. Vadītājs strādā ar cilvēkiem, nevis procesiem

Ir viegli nokļūt strupceļā, ja uzskati, ka visi cilvēki ir vienādi spējīgi, līdzīgi domājoši, un no visiem vari sagaidīt vienādu rezultātu. Biznesa guru Džeks Velčs ir teicis, ka kolektīvu sastāda 20% izcilnieki, 70% strādā labi, bet no 10% vajadzētu atbrīvoties. Problēma rodas tajos 70%, no kuriem vadītāji sagaida izcilnieku veikumu. Mums jānovērtē mūsu lielākais spēks un viņu veikums, nevis mazākuma, elites spējas. Kā vadītājiem mums nevis jāgaida izcils rezultāts, bet jāstrādā ar šiem cilvēkiem, jādod viņiem iespēja un jāizmanto labākais no tā, ko viņi var sniegt. 

6. Klausies citos

Mēs viegli kļūdāmies, ja iedomājamies, ka paši zinām visas atbildes. Komanda ir spēcīgāka. Mums jāmācās sadarboties un patiešām ieklausīties citu viedokļos. Mums vispirms jālūdz padoms savējiem. Tik daudzi vadītāji un menedžeri algo konsultantus un ekspertus, kas mūsu procesiem piemēro universālus risinājumus. Gandrīz visos gadījumos mūsu pašu cilvēki zina pareizās atbildes. 

7. Nekad nestrādā briesmīgu cilvēku labā un nepārkāp savus ētikas principus darba dēļ

Dzīve ir pārāk īsa, lai paciestu sliktus priekšniekus. Ja vien neciet badu, meklē citu darbu. Atlaid savu priekšnieku. Aizejot. Otrkārt, laimes atslēga darbā ir vērtību saskaņošanā. Ja darbs ir pretrunā ar tavām vērtībām un principiem, pamet to. 

8. Pieņemiet, ka darbinieki ir cilvēki ar ierobežotu emocionālo kapacitāti

Šis man būtu noderējis agrāk. Cilvēki ir ierobežoti nest emocionālu spriedzi. Ja kas satraucošs atgadījies darbinieka privātajā dzīvē, viņi nespēj pilnvērtīgi domāt par darba problēmām. Gandrīz visos gadījumos, kad kāds ir sācis sliktāk strādāt, tam nav bijusi saistība ar darbu. Kad darbiniekiem ir problēmas, vadītājiem par viņiem ir jāparūpējas. Kad mēs iemācāmies rūpēties par tiem, kam tas visvairāk ir vajadzīgs, mēs kļūstam par stiprāku komandu un darbinieks par vēl labāku darbinieku. 

9. Komunicē ar visu paaudžu cilvēkiem

Jauniem, gudriem cilvēkiem piemīt tendence veidot jaunu, gudru cilvēku kopienas un baroties citam no cita enerģijas. Cik gan reizes mēs neesam dzirdējuši – pasaule ir jauno un centīgo rokās. Tā nav tiesa. Veiksmīgai sadarbībai mums nepieciešami mentori un pieredzes apmaiņa ar vecākām paaudzēm. Tāpat veiksmīgiem un viediem vecāka gada gājuma cilvēkiem nevajadzētu noslēgties un turēties tikai pie saviem uzskatiem, bet būt atvērtiem nākamo paaudžu skatījumam, sadarbībai un izaicinājumiem. 

Attēlu rezultāti vaicājumam “leader”

10. Saproti, ko tavs uzņēmums dara

ASV prezidents Džons Kenedijs reiz NASA vizītē jautāja apkopējam, kāds ir viņa darbs. Viņš atbildēja, ka viņš sūta raķetes uz Mēnesi. Mums katram jābūt pārliecībai, ka esam daļa no organizācijas lielā veikuma. Mums vienmēr vajadzētu atrast laiku būt daļai no lielā attēla, zināt lielo mērķi, kurp ejam.

11. Nebaidies strādāt ārzemēs

Atrašanās vieta vairs nav šķērslis. Ja tev ir lieliska iespēja strādāt ārzemēs, izmanto to. Nekad nebūs “īstā laika”, un mēs biežāk nožēlojam neizdarītu nekā izdarīto. 

12. Strādā tur, kur tev ir draugi

Tu pavadīsi daudz laika darbā. Laimīgākie cilvēki ir tie, kas dara lietas, par kurām deg, un kopā ar tiem, kuri viņiem tiešām patīk. Darbs ir labāk, ja apkārt ir draugi.

13. Atceries – neveiksme ir mācība

Neveiksme nav neveiksme. Neveiksme ir daļa no procesa, lai atsijātu neveiksmīgus scenārijus. Tomass Edisons ir teicis: “Es neesmu izgāzies. Es esmu atradis tūkstoš veidu, kas nestrādā.” Ja mēs baidāmies neveiksmju, mēs izmantojam mazu potenciālu no mūsu iespējām. Uzņemies risku. Kāpēc būt parastam, ja vari būt neaizmirstams?

(Shane Rodger – National Head of Operations at Australian Industry Group (Ai Group))

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More