Galvenā Attiecības “Mans cietoksnis”: kāpēc sievietes dod priekšroku dzīvot ATSEVIŠĶI no partneriem

“Mans cietoksnis”: kāpēc sievietes dod priekšroku dzīvot ATSEVIŠĶI no partneriem

edomas

Sabiedrībā joprojām valda uzskats, ka visas sievietes sapņo par precībām. Bet vai tā tiešām ir? Kāpēc Rietumos sievietes aizvien vairāk dod priekšroku randiņu dzīvei, nevis kopdzīvei ar partneri?

Sievietes… Pēc visiem “labākajaiem” stereotipiem viņas ir apsēstas ar laulībām. Tām vajadzētu kļūt par dzīves mērķi, vai ne tā? Sociālā psiholoģe Bella DePaulo, eksperte vientulības jomā, daudz strādā ar cilvēkiem, kuru statuss sociālajos tīklos ir atzīmēts ar “vientuļš”. Viņa pēta šo situāciju un piedāvā jaunu skatījumu uz pašreizējo situāciju mūsdienu pasaulē. “Kad cilvēki – gan vīrieši, gan sievietes – apprecas, viņi mēdz nebūt nedz laimīgāki, nedz veselīgāki,” viņa saka. “Ir pat gadījumi, kad vispārējā veselība pasliktinās. Un, ja ticam pētījumiem, tad tieši vīrieši ir tie, kuri biežāk vēlas dzīvot kopā.”

DePaulo pasmīn, ka kolektīvajā bezapziņā vīrieši šķiet kā rupji individuālisti, solo gājēji, vientuļi kovboji, bet varbūt tieši viņi ir tie, kuriem nepieciešama partnerība? To gan ir grūti uzminēt, ja palūkojas uz jauniešu dzīvesveidu. Kā grāmatā “Living Alone” norāda tās autores Lina Džemisone un Runa Simsone, vīrieši ir tie, kuri biežāk dzīvo vieni. Un tam ir izskaidrojums. Sievietes parasti apprecas jaunākā vecumā, tas dod vīriešiem vairāk gadu vientuļnieku dzīvē. Šis ir viens no situācijas skaidrojumiem.

Bet kas notiek laika gaitā? Vēlākā vecumā šī tendence mainās: vientuļu sieviešu ir vairāk kā vīriešu. Tam ir svarīgs iemesls. Saskaņā ar statistiku sievietes dzīvo ilgāk, tas nozīmē to, ka gadu gaitā sieviešu paliek daudz vairāk kā vīriešu.

Bella DePaulo apgalvo, ka visintersantākā grupa ir pusmūža cilvēki – tādi, kuri vairs nav jauni, bet nav vēl arī pensionējušies. Zinātnieks Džani Liu pētīja šo vecuma grupu Kanādā. Aptaujas tika veiktas no 1996. gada līdz 2010. gadam, un koncentrējās uz 6675 respondentiem, kuri dzīvoja vieni.

Pētījuma rezultāti bija diezgan iespaidīji. Izrādījās, ka tieši vairāk sievietes dzīvoja vienas. “Turklāt viņas juta prieku par to, ka dzīvo vienas un, ka viņām ir savs stūrītis,” komentē psiholoģe. Bella DePaulo arī atbild uz jautājumu, kāpēc tā ir.

1.Sievietes vairāk nekā vīrieši mīl pavadīt laiku vienatnē

Vācijā Birks Hagemeijers un viņa kolēģi pētīja, kā cilvēki jūtas, kad viņi ir vieni. Viņi sistemātiski jautāja dalībniekiem, vai viņi ir apmierināti ar šo situāciji un vai viņi vēlētos, lai kaut kas mainās. Katru dienu divas nedēļas cilvēki rakstīja dienasgrāmatā par piedzīvoto, norādot, vai viņiem pietiek laika sev. Visiem intervētajiem bija romantiskas attiecības. Lūk, dažas atziņas:

  • “Kad esmu viena, tad esmu atslābusi.”
  • “Man patīk būt pilnīgā privātumā.”
  • “Es jūtos neērti, kad esmu viens.”
  • “Vientulības priekš manis ātri vien kļūst par daudz.”

Katrs pētījums parādīja būtiskas atšķirības starp sieviešu un vīriešu atbildēm. Sievietes bija tās, kuras vairāk novērtēja laiku vienatnē. Viņas to vairāk izbaudīja un mazāk centās no tā izvairīties. Savā ikdienas dienasgrāmatas aptaujā sievietes biežāk ziņoja, ka nav veltījušas sev tik daudz laika, cik vēlētos.

Ir svarīgi ņemt vērā, ka aptaujas dalībnieki bija attiecībās ar kādu personu. Hagemeiejers un kolēģi atklāja, ka pāri bieži nedzīvo kopā, bet gan atsevišķi, tieši pēc pašu sieviešu iniciatīvas.

2.Sievietes, kuras dzīvo atsevišķi veiksmīgāk veido draudzības

“Īpaši interesanti ir gados vecāki cilvēki, kuriem ir lielāks sociālās izolācijas un vientulības risks,” raksta DePaulo. – 2016. gadā tika publicēts pētījumu centra ziņojums, kas balstīts uz reprezentatīvu 65 gadus vecu un vecāku amerikāņu izlasi. Pētījuma dalībniekiem cita starpā tika jautāts, cik apmierināti viņi ir ar draugu skaitu. Sievietes, kas dzīvo vienas, bija apmierinātākas nekā vīrieši: 71% pret 48%.

Zināšanas kā veidot draudzību, palīdz nejusties tik izolēti. Citi pētījumi liecina, ka sievietes dažkārt izvēlas dzīvot vienas pat tad, ja viņām ir romantiskas attiecības, jo vēlas brīvi satikties ar draugiem katru tikšanos nesaskaņojot ar partneri.

3. Sievietes, kuras dzīvo atsevišķi var vairāk laika veltīt saviem hobijiem

Tajā pašā aptaujā dalībniekiem tika jautāts, vai, kļūstot vecākiem, viņi pavada vairāk laika, darot lietas, kas viņus interesē. Atsevišķi dzīvojošo sieviešu vidū šis rādītājs atkal izrādījās augstāks: 65% pret 49%. Izrādījās, ka sievietes, visticamāk, velta laiku saviem vaļaspriekiem, ja dzīvo vienas: 65% pret 63% to, kas dzīvo kopā ar partneri. Bet vīrieši, visticamāk, iesaistās savos hobijos, ja viņi dzīvo kopā ar kādu: 73% pret 49% vientuļo vīriešu.

4.Sievietes ir nelaimīgas, ka lielākā daļa mājas darbu balstās uz viņu pleciem

Mūsdienās partneri kļūst vienlīdzīgāki mājsaimniecības darbu sadalē, taču patiesībā tie vēl nav tik vienlīdzīgi. Parasti sievietes dara vairāk. Vienā no saviem pētījumiem Bella DePaulo atklāja, ka šī iemesla dēļ sievietes bieži vien nesteidzas pārcelties pie partneriem. Viņas nevēlas gatavot ēst un sakopt pēc cita cilvēka, kurš pretī negrasās darīt to pašu.

5. Uz sieviešu pleciem attiecībās gulstas pārāk daudz

Sievietēm joprojām ir nesamērīgi lielāka bērnu aprūpes daļa nekā viņu partneriem. Turklāt, saskaņā ar statistiku, vīri biežāk saslimst un mirst pirms savām sievām. Tas nozīmē, ka sievietēm, visticamāk, nāksies veikt emocionāli un dažreiz arī fiziski saspringto darbu, rūpējoties par laulāto. Viņas bieži to dara labprāt un ar mīlestību. Bet, iespējams, viņas ne pārāk vēlas šķirties no savām mājām un ērtībām, lai atkārtotu šādu pieredzi. “Vīrieši vēlas dzīvot kopā, sievietes ne,” DePaulo citē vienu no nesenajām publikācijām par šo tēmu.

Kā tas vienmēr notiek ar sociālo zinātņu pētījumiem, šie rezultāti ir tikai “vidējā slimnīcas temperatūra”, un ir daudz izņēmumu. Taču Bella DePaulo ir pārliecināta, ka šie atklājumi liecina, ka ir pienācis laiks kritiski pārdomāt mūsu stereotipus par sievietēm, kuras it kā “vēlas precēties”, bet patiesībā – vēlas dzīvot vienas.

Lasi arī:

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More