Galvenā Psiholoģija “Mani vajā neveiksmes”: kā izmainīt negatīvu scenāriju

“Mani vajā neveiksmes”: kā izmainīt negatīvu scenāriju

edomas

Kāpēc dažiem dzīvē viss norit gludi, bet citiem vienmēr ir kaut kāda avārija? Vai nu plīsa krāns un ūdens applūdināja kaimiņus, pēc tam automašīna apstājās klajā laukā, tad paklupa un nokrita no zila gaisa. Vai ir iespējams pārrakstīt katastrofālu scenāriju un kā dzīvot blakus šādam cilvēkam, lai pats nekļūtu par “trillera” varoni?

“41 gadu vecajai Laumai no lielas korporācijas dokumentācijas nodaļas vienmēr kaut kas notiek. Kaķis saķēra retu slimību, durvis aizsprostojās pirms svarīgas tikšanās. Uzņēmums pret viņu izturas atšķirīgi: kāds ar ironiju (“Ar viņu vienmēr kaut kas notiek”), kāds ar nožēlu un līdzjūtību.

Kad viņas 80 gadus vecais tēvs saslima pēc insulta, kas šajā vecumā bieži notiek, viņa atkal to uztvēra kā ļauna likteņa vajāšanu un sodu. Arvien biežāk viņa sūdzējās saviem draugiem, ka viņai ir ļoti apnicis visu laiku ar kaut ko cīnīties un it kā liktenis viņu būtu sodījis: “Kāpēc tas visu laiku notiek ar mani? Vai tas kādreiz beigsies?””

Šādos scenārijos spēlē vairāki faktori, saka kognitīvās uzvedības terapeits. “Šādam cilvēkam ir sava veida “es-jēdziens”, priekšstats par sevi, ieskaitot pārliecību, ka viņam nav paveicies. Un viņš uz visu skatās caur šīs “es-jēdziena” prizmu, pielietojot selektīvu uzmanību. Izvēloties depresīvu cilvēku, kurš ir pārliecināts, ka viss ir slikti, tiks atzīmētas tikai situācijas, kurās viss ir patiešām slikti. Bet dzīvē ir arī pozitīvas lietas.

Otrs faktors, kas ietekmē šādas personas uzvedību, ir tā sauktais pašpiepildošais pareģojums (jēdziens, ko ierosinājis amerikāņu sociologs Roberts Kings Mertons). Kad ir kāds pieņēmums un tas kļūst par dominējošo definīciju.

It kā mēs paši provocējam šo slikto attieksmi. Mertons kā piemēru minēja banku. Ja klīst baumas, lai cik neracionālas, ka kāda banka, kas vienmēr ir uzskatīta par visuzticamāko, ir kļuvusi neilgtspējīga, tad milzīgs skaits noguldītāju izņems savu naudu. Ieteikuma efekts ir tik spēcīgs, ka var ietekmēt pat normālus, veiksmīgus uzņēmumus un izraisīt masu paniku un psihozi.

No vienas puses, katastrofas cilvēkam ir negatīvs “es jēdziens”, no otras puses, pašpiepildoša pareģojuma efekts. Šādi cilvēki sākotnēji sāk spēlēt droši, satraukties, kas rada negatīvas sekas. Kamēr liekam salmus vienā vietā, neizbēgami zaudējam kontroli citā vietā.

“Ja jūties kaut kā lieks, tad tev noteikti kaut kas pietrūks. Ja karotājs kaujas laukā satracinās, viņš ātrāk dabūs lodi, jo kļūs par vieglu mērķi. Rūpes šādiem cilvēkiem pārvēršas par dzīvesveidu un rada vairāk kļūdu un izmaksu. Pārmērīgas satraukuma dēļ mēs tam pievēršam vairāk laika, enerģijas un uzmanības.

Un rezultātā mēs palaižam garām to, ko normālā stāvoklī varētu izdarīt mierīgi un pareizi. Piemēram, virves staigātājam jābūt mierīgam. Ja viņš sāks trakot, kļūst saspringts, palielināsies iespēja nokrist. Jo vairāk kontroles un kņadas ieliksim, jo ​​lielāka iespēja kļūdīties!”

Uzmanība sāks vājināties, parādīsies izklaidība, kas palielinās iespējamību paklupt no zila gaisa, nepamanot atvērtu lūku vai garāmbraucošu automašīnu.

“Orientācijas reflekss izdzisīs. Mēs nogurstam no pastāvīgas trauksmes, kļūstam mazāk vērīgi. Apburtais loks: gūstu apstiprinājumu hipotēzei, ka esmu zaudētājs, ka esmu bezpalīdzīgs pret ļauno likteni. Uztraucos par to, kā tikt galā ar šo ļauno likteni, cenšos visam izsekot, pārdzīvoju vēl lielāku satraukumu un vēl vairāk izlaižu obligātos “drošības vingrinājumus”.”

Brīdī, kad baidāmies paklupt un nokrist, visa uzmanība tiek vērsta uz turieni. Un šajā laikā mēs izvelkam no somas maku. Un kāds ir sekojošais secinājums? “Ar mani vienmēr kaut kas notiek.”

Patiesībā notiek realitātes uztveres sagrozīšana, pārmērīga vispārināšana. Ja baidāmies saaukstēties, tad aptinam desmit šalles, pasvīstam un saaukstējamies. Kad esam trausli un neaizsargāti, mēs meklējam garantijas, ka ar mums nekas nenotiks. Un neviens tās nevar dot. Šajos meklējumos mēs tērēsim lielu daudzumu resursu.

PĀRTRAUKT APLI

Joki, ka visas nepatikšanas no ģimenes un skolas nav tik nepamatoti. Mēs ienesam pieaugušo dzīvē to, ko esam iemācījušies bērnībā, pieņēmuši sevī un tagad uzskatām to par neatņemamu sastāvdaļu. Katastrofas cilvēka uzvedībā var saskatīt dažus tā sauktās iemācītās bezpalīdzības variantus.

“Kādreiz cilvēks pārstāja ticēt sev, vai varbūt viņam bērnībā uzreiz tika piešķirts zīmogs: “Rokas aug no nepareizas vietas”, “Tu neesi bērns, bet sods”, “Atkal tev neizdevās. Dari to.” Pieaugušie nepamana, kā iedzen naglas bērna paštēlā. Un viņš ir spiests attaisnot viņam piešķirto psiholoģisko stigmu.

Nav tā, ka viņš apzināti spēlējas līdzi, bet viņš jau ir tik ļoti sevī uzsūcis ticību, ka nav nemaz tik slikts, neveiksminieks, ka tikai tā uztver sevi. Ja es uzskatu, ka esmu katastrofas cilvēks, tad visu pasauli uzskatīšu par potenciālu apdraudējumu. Un tendenciozā domāšana pasniegs notikumus īpašā veidā, es uz visu skatīšos caur ticības, pareizāk sakot, neticības brillēm sev.”

Kā izkļūt no šī apburtā loka? Jums jāredz sevi no malas. Atrodoties sistēmā pašam, to ir grūti izdarīt. “Tāpēc ir nepieciešama psihoterapija. Kopā ar psihoterapeitu noorganizējiet sarunu un atrodiet mehānismu, kas rada spriedzi, emocionālu pārspīlējumu, fizisku izsīkumu.

Mehānisms, kas veicina katastrofas, par kurām mēs kļūstam labprātīgi vai negribēti dalībnieki un iniciatori. Un maini savu pieeju dzīvei. Saskaņā ar varbūtības teoriju visi nonāk nepatikšanās. Ja jūs uzlejat ūdeni uz nepatikšanas dzirnavām, tad šaubas par sevi tiks novērstas.” Lai pamanītu mūsu pašu domāšanas kropļojumus, vietas, kur loģika, konsekvence un darbība ar faktiem mūs pieviļ, var izmantot papīru un pildspalvu.

Pierakstiet domas un pievērsiet uzmanību tam, kur tās lec un kur tiek izkropļoti fakti. Mūsu galvā mēs varam izlaist robus un neloģiskumu, bet, tos ierakstot ārējā datu nesējā, mums ir vieglāk saskatīt maldus, kuriem patiesi ticam un kas neļauj mums dzīvot.

“Šis izkārtojums jau pats par sevi ir noderīgs. Tas palīdz redzēt, kur esi apmulsis, kur ir izkropļojumi, kur redzi, kā nav, cik pamatotas ir domas, cik tās apstiprina fakti un pieredze. Bet jums ir jāsaprot, ka vienkārša risinājuma nav. Jūs nevarēsit izlasīt mantru par atbrīvošanu vai izdomāt veiksmes vizualizāciju un nākamajā rītā pamosties laimīgs. Jums jāiemācās sevi analizēt, un tas ir liels darbs.

Oriģinālajā Alana Milna grāmatā Vinnijs Pūks vienmēr steidzās un izkrita no mājas. Viņš noripoja pa kāpnēm un viņam bija sāpes. Viņš apsolīja sev nesteigties, bet atkal un atkal krita. Jebkurš ieradums prasa pārveidošanu, aizstāšanu pret ieradumu un tā apmācību. Mēģinot uzspiest ieradumu, tas tik un tā izlauzīsies, bet sarežģītākā formā.

KĀ PALĪDZĒT “PASTĀVĪGĀM NEVEIKSMINIEKAM”?

Kā ir ar tiem, kas ir tuvu šādai katastrofas personai? Galu galā jūs neviļus tiekat ierauts viņa problēmu lokā, un mēģinājums palīdzēt tiek apturēts jau pašā sākumā.

Šeit nepalīdzēs nekādi banāli padomi no seriāliem “savāc sevi”, “neuztraucies”. Cilvēks kaut kam tic, un, tāpat kā jebkuru ticīgo, viņu nevar īsumā pārliecināt. Ko var darīt?

Pieņemiet viņu tādu, kāds viņš ir. Jebkurš viņa noraidījums izraisīs noraidījumu. Jebkura vardarbība un spiediens vairos negatīvo enerģiju un jūtas. Tas viss veicina turpmāku satraukumu, dezorganizāciju, raustīšanos, kas palielinās nepatikšanas iespējamību. “Pastaigas traucēklis” noteikti kaut ko salauzīs sev vai citiem.

Katastrofu cilvēks prasa pilnīgu pieņemšanu. Un tas mazinās viņa problēmas. Šāds cilvēks visvairāk baidās tikt noraidīts. Ja mēs vēlamies, lai viņš nomierinās, mums nevajadzētu to no viņa prasīt – nomierinies vispirms pats.

Vienkārši piedāvājiet, bet neuzspiediet, palīdzību vai risinājumu. Pajautājiet viņam: kā es varu būt noderīgs, ko es varu darīt? Un tad viņš vairāk apzināsies, ka viņam nav tik stingras prasības, kuras viņš ir iemācījies izvirzīt sev, baidoties tikt noraidīts.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More