Galvenā Iedvesma Privilēģija būt “oflainā”: Kāpēc mums steidzami jāapgūst digitālais minimālisms

Privilēģija būt “oflainā”: Kāpēc mums steidzami jāapgūst digitālais minimālisms

edomas

Nesen straumēšanas vietne “Netflix” ir laidusi klajā filmu “The Social Dilemma”, kas radījusi sabiedrībā lielu rezonansi. Filmā tiek aktualizēta mūsdienu problēma, kad cilvēki ir atkarīgi no sociālajiem tīkliem un interneta kopumā. Šodien mēs diezvai varam iedomāties pusmūža cilvēka (jaunāko paaudzi nemaz nepieminēsim), kurš retāk nekā reizi dienā pārbauda savus sociālo tīklu kontus.

Nepieciešamību pēc komunkācijas viegli var aizstāt ar nebeidzamu sociālo tīklu ritināšanu. Vai tas tiešām ir tik slikti?

Izrādījās, ka, jā, ir slikti. Sociālo mediju īpašniekiem galvenā uzmanība ir vērsta uz to, kur viņi var nopelnīt visvairāk naudas. Lielie uzņēmumi ievieto reklāmas un mēs, nemaksājot par saturu, liekākoties maksājam ar savu uzmanību un laiku. Cilvēki kļūst patiesi atkarīgi, ar viņiem izklaides aizsegā manipulē aizvien vairāk viņus ieraujot “skrollēšanas” riņķa dancī.

Viens no filmas varoņiem no lielas korpurācijas sacīja: “Ir divas industrijas, kuras savu klientu sauc par “izmantojamu” – nelegālās narkotikas un programmatūru izstrādes nozare.” Šādā kontekstā izrādās, ka laika pavadīšana sociālajos tīklos vairs nav mūsu izvēle. Vismaz līdz tam brīdim, kamēr šim procesam nepievienojam dziļāku izpratni un vērību. Katram cilvēkam, kurš savu brīvo laiku pavada sociālajos tīklos agri vai vēlu būs jāsaprot, ka neapzinātam satura un programmu patēriņam nav pārtraukuma. Šeit palīgā var nākt minimālisms. Iespējams, ka šis vārds jums asociējas ar interjeru vai mājas atbrīvošanu no nevejadzīgām lietām. Bet to var izprast arī kā digitālās telpas attīrīšanu. Minimālisms ir māksla saprast, kad pietiek, kad nepieciešams atslēgties un dzīvot reālo dzīvi. Šī ir kvalitatīva dzīves atslēga mūsdienu pasaulē, kurā ir tik daudz informācijas un trokšņa!

Digitālie minimālisti mums ir visapkārt. Viņi ir mierīgi, laimīgi cilvēki, kuri var ilgi sarunāties, ik pēc sekundes nelūkoties uz viedtālruņa pusi. Viņi var apmaldīties labā grāmatā, hobijā vai nesteidzīgi baudīt rīta skrējienu. Viņi māk izklaidēties kopā ar ģiemeni bez vajadzības visu dokumentēt sociālajos tīklos. Viņi seko līdzi dienas aktualitātēm, taču nejūtas pārņemti ar negatīvismu, baumām un sensācijām.

Ja jums ir grūti nonākt pie apzināta interneta patēriņa, tad izmēģiniet eksperimentu. Pirms brīvās dienas uzrakstiet sarakstu ar vismaz trijām darbībām, kas jums patīk, bet kurām nav laika un enerģijas. Piemēram, tā var būt zīmēšana, grāmatas lasīšana, joga. Pēc tam telefonā izslēdziet pilnīgi visus paziņojumus (Notifications) un no rīta apsoliet sev, ka uzreiz pēc pamošanās nesniegsieties pēc telefona. Nedēļas nogalē sāciet pildīt plānu. Zīmējiet, iztīriet dzīvokli, gatavojiet veselīgu ēdienu – lai arī kas, bet pēc iespējas ilgāk nepārbaudiet sociālos medijus. Ticiet, ka nekas traks nenotiks! Līdz vakaram ne tikai acis atpūties no ekrānu gaismas, bet arī prāts būs brīcs no digitālā trokšņa!

Nav jēgas pilnībā atteikties no sociālajiem tīkliem – tas ir ērti un ļauj uzturēt kontaktus ar ārpasauli. Bet tomēr ir vērts samazināt nevajadzīgās informācijas patēriņu līdz minimumam, lai neizniekotu dārgas dzīves minūtes tam, kam patiesībā nav nozīmes! Vienkārši atlaidiet bailes un patiesi svarīgais tāpat jums nepaies garām.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More