Galvenā Psiholoģija Emocionālā atkarība. Kad tavs “dievs” klusē

Emocionālā atkarība. Kad tavs “dievs” klusē

edomas

Emocionālā atkarība ir sāpīgs un grūts uzvedības modelis, kas liek cilvēkam ciest. Tā saknes meklējamas bērnībā, attiecībās ar māti. Ko darīt? Pirmkārt, iemācīties ar savu stāvokli tikt galā. Emocionāli atkarīgam cilvēkam kād iemīļots cilvēks – vecāks, brālis, māsa, draugs vai mīļotais – ir kļuvis ārkārtīgi svarīgs. Viņš pret šo cilvēku attiecas kā “dievu” – uztic viņam savu dzīvi un dod tiesības to vadīt.

Viņa vārdi, rīcība vai, gluži pretēji, bezdarbība nosaka atkarīgās personas emocionālo stāvokli. Viņš ir laimīgs, ja “dievs” sazinās ar viņu, ir apmierināts, kaut ko dara viņa vietā un piedzīvo stipras garīgas sāpes, ja viņš ar viņu ir neapmierināts vai vienkārši klusē, nekontaktējas ar viņu.

Līdzīga atkarība var izveidoties ikvienam, bet visbiežāk tā rodas ļoti emocionāliem cilvēkiem. Viņu pieķeršanās ir tik spēcīga, jo viņi dzīvo jūtu pasaulē, tāpēc cieš no atkarības vairāk nekā citi.

Visbiežāk tās ir bērnības traumas sekas. Šo atkarību var izraisīt agrīnas bērnu un vecāku attiecības, bet vienojošai faktors – visspēcīgākajā pieķeršanās periodā (līdz pusotram gadam) bērnam ar māti vai nu nebija pietiekami silts, sirsnīgs vai arī bija pārtraukts kontakts.

Mazam bērnam šādas jūtas ir pārāk spēcīgas, tāpēc tās agrajā vecumā tiek izstumtas. Un visbiežāk šīs sajūtas atgriežas pieaugušā vecumā, kad zūd kontakts ar kādu no tuvajiem cilvēkiem. Pieaugušais šajos brīžos jūtas kā bezpalīdzīgs bērns. Viņš piedzīvo šausmas, sāpes, izmisumu, bailes, paniku, dusmas, aizvainojumu, skumjas un bezspēcību.

“Kāpēc tu man to nodari? Kāpēc tu esi tik nežēlīgs? Kāpēc tu klusē? Saki kaut ko ko! Tu vispār mani mīli? Tu esi briesmonis! Neatstāj mani, es bez tevis nomiršu,” tās ir tipiskākās emocionāli atkarīgu cilvēku frāzes.

Patiesībā tas ir nopietns stāvoklis, kas var izraisīt sirdslēkmi, afektus, psihozi, panikas lēkmes, paškaitējumu un pat pašnāvību. Ja partneris pamet emocionāli atkarīgu cilvēku, tad otrs var nopietni saslimt vai izdarīt pašnāvību. Šādi laulātie kādu laiku pēc vīra vai sievas nāves dara sev galu, jo zaudē dzīves jēgu, jo viņu emocionālais stāvoklis ir nepanesams.

Grayscale Photo of Woman

Viņi pieprasa pastāvīgu saziņu, šantažē, uzstāj uz rituāliem, kas apstirpina to, ka partneris mīl. Atkarīgi cilvēki izraisa līdzjūtību, kā arī aizkaitinājumu un dusmas: viņi ir nepārsātināmi. Un mīļotie bieži šīs attiecības pārtrauc, jo viņi nogurst kalpot partnera atkarībai vai bailēm. Viņi nogurst no bezjēdzīgās spēles – zvanīt desmit reizes dienā, pielāgot savu uzvedību, viņi nevēlas kļūt līdzatkarīgi.

Ja esat emocionāli atkarīgs, tad jūsu uzdevums ir iemācīties patstāvīgi tikt galā ar emocionālajām grūtībām. Pieņemt šo situāciju. Mīļotais cilvēks noliek klausuli: ne jā, ne nē, nekādu konkrētu kustību, ko tagad?

Seko satraucoša pauze. Jūs šajās attiecībās esat ieguldījis pārāk daudz, bet tagad jūsu “dievs” kavējas, bet jūs pārņem urdoša vēlme rīkoties. Jūs esat sajūtu pārņemts. Bet, ko iesākt, lai patiesībā palīdzētu sev?

1. Atbildība

Noņemiet no partnera atbildību par savu stāvokli. Negaidiet, ka viņš kaut ko darīs, lai atvieglotu jūsu ciešanas. Pārslēdziet uzmanību uz sevi un savām reakcijām.

2. Nav fantāziju un koncepciju

Nedomājiet par to, ko jūsu “dievs” šajā situācijā dara, neinterpretējiet situāciju. Neļaujiet bailēm un negatīvām cerībām prognozēt nākotni. Tiklīdz pieķerat sevi pie šādām domām, atgrieziet uzmanību uz to, kāds ir jūsu pašreizējais stāvoklis. To var izdarīt, piemēram, veicot dziļas ieelpas un izelpas.

3. Esiet klātesoši “šeit un tagad”

Paskatieties apkārt. Caurskatiet savu ķermeni ar prāta aci. Atbildiet uz jautājumiem: “Kur es esmu? Kā es esmu?” Ievērojiet sīkas detaļas sev apkārt, jūtiet nelielas izmaiņas ķermenī. Pajautājiet, kādas sajūtas pašlaik piedzīvojiet un kur tās dzīvo jūsu ķermenī.

4. Iekšējais vērtētājs

Atrodiet ērtu un veselīgu vietu savā ķermenī un novietojiet tur “iekšējo novērotāju” – to jūsu daļu, kura jebkurā situācijā paliek mierīga un objektīva, nepadodas emocijām. Jums ir sarežģītas jūtas un diskomforts par “dieva” klusēšanu, bet tas taču neesat viss jūs. Novietojiet negatīvās jūtas noteiktā ķermeņa vietā un ievērojiet, kas visas pārējās ķermeņa daļas ir veselīgas un bez diskomforta.

5. Sazemēšanās, elpošana, koncentrēšanās, kontakts ar sevi

Sazemēšanās prakse ļaus jums koncentrēt uzmanību uz visām ķermeņa zonām, kas pieskaras horizontālām virsmām. Koncentrējoties uz elpu, vienkārši novērojiet to, ar prāta aci sekojiet elpas plūsmai.

6. Savu jūtu izdzīvošana

Ņemiet vērā visas jūtas, kuras jūs piedzīvojat, un reaģējiet uz katru pēc kārtas. Piemēram, jūs pamanāt dusmas un ievietojiet tās labajā rokā. Sāciet kaut ko darīt – ļoti dusmīgi: mazgājiet traukus, izsitiet paklājus, tīriet plīti. Atraisiet savas jūtas. Iedomājieties, ka izlejat dusmas caur labo roku.

Ja varat uzrakstīt dusmīgu vēstuli savam “dievam”, izsakiet, ko domājat par viņu. Nav nepieciešams nosūtīt vēstuli – jūs saprotat, ka jūsu jūtas ir tikai nelielā mērā saistītas ar pašreizējo situāciju. Tās ir no bērnības traumām, un jums nevajadzētu sabojāt attiecības, kas jums tāpēc dārgas.

7. Mīlestība pret sevi

Emocionālās atkarības cēlonis ir nepietiekama mīlestība pret sevi un līdz ar to mīlestības gaidīšana no malas. Šis deficīts radās tāpēc, ka bērnam trūka mātes mīlestības un nebija kur iemācīties mīlēt sevi. Ir pienācis laiks aizpildīt šo plaisu. Jūs jau esat skenējis ķermeni un atradis diskomforta vietas. Rūpējieties par sevi, lai sajūtas šajās ķermeņa daļās būtu ērtākas – masāža, meditācija, tā var būt kafijas tasīte, filma, grāmata, fiziskās aktivitātes, vanna, saruna ar draugu. Galvenais, ka jūs uzņemat pozitīvu emociju pieplūdumu.

8. Analīze

Tad, kad esat nomierinājies un parūpējies par sevi, tad var sākt analizēt situāciju. Kas notiek jūsu attiecībās ar “dievu”, ko darīt – noagaidīt vai ko uzsākt.

9. Rīcība: domājiet par ietekmi

Ja ir kārdinājums rīkoties – zvanīt, kaut ko teikt, skaidrot situāciju, tad vispirms iedomājieties šīs darbības ekas. Paturiet prātā, ka jūsu darbība veido jūsu attiecību modeli. Vai vēlaties, lai attiecības vienmēr attīstas saskaņā ar šo scenāriju?

10. Psihoterapija

Personīgā terapija var palīdzēt jums tikt galā ar bērnības traumām un emocionālo stāvokli.

Par šo tēmu lasi arī:

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More