Galvenā Attiecības Kāpēc parasti vīrieši pirmie saka: “Es tevi mīlu!”

Kāpēc parasti vīrieši pirmie saka: “Es tevi mīlu!”

edomas

Kad es pārvācos no mājām uz koledžu, mans tēvs mani pavilka sāņus un stingri teica: “Nekad nesaki sievietei, ka mīli viņu tikai tāpēc, lai ievilktu viņu gultā.” Tas bija labs padoms, un es to ievēroju.

Mans tēvs saprata, ka teikt “Es tevi mīlu” liecina par ilgstošu apņemšanos veidot jaunas attiecības. Viņš arī saprata, ka, vēsturiski runājot, sievietes biežāk nekā vīrieši ir pieprasījušas šīs apņemšanās pazīmes pirms piekrišanas seksam.

Ja abas lietas ir patiesas — un pētījumi liecina, ka tā ir —, vīrieši visā pasaulē var biežāk nekā sievietes pirmo reizi izrunāt šos nozīmīgos trīs vārdus. Kāpēc? Tā kā atzīšanās mīlestībā veicina seksuālās tuvības saasināšanos, un vīrieši parasti vēlas “to darīt” vairāk nekā sievietes.

Pētījumi par “vīriešu atzīšanās aizspriedumiem”

2011. gadā MIT uzvedības zinātnieku grupa Džošua Akermana vadībā ziņoja par sešu pētījumu rezultātiem, kuros tika pētītas atzīšanās mīlestībā. Kādā pētījumā pētnieki atklāja, ka gan vīrieši, gan sievietes uzskata, ka sievietes ir tās, kuras vispirms saka: “Es tevi mīlu”, taču viņu uzskati neatbilst romantiskajai realitātei. Divos citos pētījumos, viens, kas koncentrējās uz to, kas patiesībā notika pagātnes attiecībās, un otrs, kas koncentrējās uz to, kas patiesībā notika pašreizējās attiecībās, vīrieši biežāk nekā sievietes vispirms atzinās mīlestībā.

Vēl viens pētījums atklāja, ka vīrieši pirmo reizi apsvēra iespēju izteikt savas mīlestības jūtas vidēji sešas nedēļas pirms sievietes. Citiem vārdiem sakot, vīrieši parasti bija ne tikai pirmie, kas teica: “Es tevi mīlu”, bet arī pirmie, kas domāja par to.

Šo pētījumu rezultāti kopā liecina, ka “vīrieši bieži uzņemas iniciatīvu romantisku attiecību veicināšanā, lai viņiem nebūtu jāmaksā par potenciāli lētu pārošanās iespēju” (Ackerman, Griskevicius, & Li, 2011). Evolūcijas izteiksmē vīrieši pasliktina savu reproduktīvo piemērotību, ja viņi nespēj maksimāli izmantot gadījuma pārošanās iespēju.

Vai “vīriešu atzīšanās aizspriedumi” ir universāli?

Akermana un viņa kolēģu pētījumos tika pētīta Amerikas Savienoto Valstu universitāšu studentu un kopienas locekļu uzskati un pašnovērtētā uzvedība, kuri var būt vai nebūt reprezentatīvi cilvēkiem citur. Lai iegūtu pilnīgāku priekšstatu, psihologs Kristofers Vatkinss no Abertejas universitātes izveidoja starptautisku pētnieku komandu, lai izpētītu atzīšanos mīlestībā septiņās dažādās valstīs — Austrālijā, Brazīlijā, Čīlē, Kolumbijā, Francijā, Polijā un Apvienotajā Karalistē (Watkins et al., 2022).

Votkinss un viņa komanda pieņēma darbā 970 dalībniekus — 251 vīrieti un 719 sievietes, kuru vidējais vecums bija 34 gadi, lai tiešsaistē aizpildītu anketu par atzīšanos mīlestībā. Lai varētu piedalīties, dalībniekiem bija jābūt vismaz 18 gadus veciem, jāidentificējas kā heteroseksuāliem un jāspēj aprakstīt pašreizējās vai pagātnes attiecības, kurās abi partneri vismaz vienu reizi ir teikuši: “Es tevi mīlu”.

Visās septiņās valstīs vīrieši un sievietes teica, ka vīrieši, visticamāk, vispirms saka: “Es tevi mīlu”. Francijā 59% dalībnieku teica, ka tas bija vīrietis, kurš savās pašreizējās vai pēdējās attiecībās pirmais bija atzinies mīlestībā. Čīlē 81% dalībnieku ziņoja par to pašu. (Procenti pārējās piecās valstīs samazinājās no 62% līdz 79%.)

Tas viss ir spēcīgs pierādījums tam, ka pastāv “vīriešu atzīšanās aizspriedumi”. Tomēr, pirms secināt, ka šī parādība ir universāla, mums jāapsver divi metodoloģiski ierobežojumi Votkinsa un viņa kolēģu veiktajam starpvalstu pētījumam. (Tā nav Votkinsa komandas kritika; visiem empīriskajiem pētījumiem ir metodoloģiski ierobežojumi.) Pirmkārt, respondentu skaits bija neliels (70 vai mazāk) piecās no septiņām pētītajām valstīm. Vispārīgi runājot, mēs vairāk ticam atklājumiem no lielākiem kvantitatīvajiem radītājiem. Otrkārt, visas septiņas pētītās valstis tiek uzskatītas par daļu no Rietumu pasaules, un tajā nav neviena respondenta no Āzijas vai Āfrikas. Romantiskas attiecības šajos kontinentos var izvērsties vai attīstīties savādāk.

Rezumējot, pieejamie pierādījumi liecina, ka vīrieši, iespējams, visur, visticamāk, vispirms saka: “Es tevi mīlu”. Lielākā daļa no šīm sākotnējām atzīšanās mīlestībā, iespējams, ir patiesas, lai gan mana tēva bargais brīdinājums ir atgādinājums, ka dažos gadījumos vīrieši, kas izrunā šos trīs mazos vārdus, domā ar savu… nu, jūs zināt.

Kāda ir jūsu pieredze?

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More