Galvenā Attiecības Kāpēc daudziem ir grūtības atrast un veidot ilgākas attiecības

Kāpēc daudziem ir grūtības atrast un veidot ilgākas attiecības

edomas

Vai jums ir viegli uzsākt romantiskas attiecības? Vai jums ir viegli noturēties attiecībās? Iespējams, jums ir spēcīgas attiecību prasmes, taču dažiem cilvēkiem romantisku attiecību atrašana un uzturēšana šķiet nesasniedzams mērķis. Ja jūs jūtaties apmulsis iepazīšanās spēlēs vai ja vēlaties romantisku partneri, bet šķiet, ka nevarat to atrast un paturēt, jauni pētījumi liecina, ka iekļaujaties pārsteidzoši lielā grupā.

Mūsdienu sabiedrība var kavēt attiecību prasmes

No evolūcijas viedokļa šķiet, ka attiecību prasmēm vajadzētu būt universālām: galu galā mūsu sugas izdzīvošana ir atkarīga no mūsu vispārējiem panākumiem turpināšanās procesā, kas liecina, ka šādas prasmes būtu ļoti vajadzīga īpašība. Mūsu senči, kuri veiksmīgi piesaistīja partneri un nodrošināja seksuālo piekļuvi, bija tie, kas nodeva savus gēnus tālāk. Turklāt tie pāri, kuri abi iesaistījās bērnu audzināšanā, palielināja iespēju, ka jebkurš pēcnācējs izdzīvo līdz pilngadībai (un šie bērni tālāk nodeva savus gēnus). Tādējādi varētu šķist, ka šīm iemaņām jābūt teju universālām.

Problēma ir tāda, ka evolūcija, iespējams, ir izveidojusi pārošanās spējas cilvēka smadzenēs, taču mūsdienu sabiedrība ir diezgan atšķirīga no tā, kā mūsu senči dzīvoja no paaudzes paaudzē, kamēr mūsu smadzenes bija attīstības procesā. Tātad pielāgojumi, kas varētu būt bijuši noderīgi mūsu senčiem, var nedarboties mūsdienu sabiedrībā.

Daudziem zema “pārošanās” veiktspēja ir realitāte

Iespaidīgā starpkultūru pētījumā “Evolutionary Psychology” (2023) pētnieki aptaujāja vairāk nekā 7000 indivīdu no 14 dažādām valstīm ar jautājumu kopumu par partnera veiktspēju. Šie jautājumi tika apstiprināti iepriekšējos pētījumos, lai tie atbilstu īpašībām, kas cilvēkus virza meklēt partnerus, piemēram, flirta prasmes un emocionālo inteliģenci. Starp uzdotajiem jautājumiem bija arī informācija par attiecību statusu, tostarp, ja nepieciešams, vai dalībnieku vientulība ir brīvprātīga vai piespiedu kārtā.

Rezultāti liecina, ka attiecību veidošana un uzturēšana nav vienkārša pārsteidzoši lielai iedzīvotāju daļai. Faktiski aptuveni puse dalībnieku (48 procenti) atzina, ka attiecību uzsākšana viņiem ir izaicinājums. Turklāt vairāk nekā 30 procenti cilvēku teica, ka viņiem esošajās attiecībās ir grūti vai neklājas labi. Citādāk aplūkojot datus, pētnieki konstatēja, ka 1 no katriem 4 cilvēkiem ziņo par problēmām kopdzīvē. Turklāt partnera atrašana ir grūtāka nekā noturēšana.

Vientuļie cieš no prasmju deficīta, bet ne vienmēr

Apmēram 13 procenti aptaujāto ziņoja par piespiedu neprecizitāti, kas nozīmē, ka viņi labprātāk būtu attiecībās nevis vieni, un 15 procenti ziņoja, ka ir brīvprātīgi neprecēti. Kopumā atklājumi norādīja, ka slikta turpināšanās veiktspēja bija saistīta ar vientulību.

Tomēr kritiski svarīgi ir tas, ka pastāv atšķirības starp attiecību prasmēm un attiecību statusu: daži cilvēki attiecībās ziņoja par zemu dzīvesbiedra iesaisti, un daži vientuļi cilvēki ziņoja par spēcīgām attiecību veidošanas prasmēm. Iespējams, ar vecumu cilvēki iemācās veidus, kā pielāgoties dažiem izaicinājumiem attiecībās. Tas dod cerību uz mūsu pašreizējo neatbilstību starp to, kam evolūcija mūs ir sagatavojusi, un to, kā mūsdienu pasaulē cilvēki uzsāk un veido attiecības.

Avots: Evolutionary Psychology

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More