Galvenā Psiholoģija 5 frāzes, kas atklāj, ka cilvēks ir neglābjams egoists

5 frāzes, kas atklāj, ka cilvēks ir neglābjams egoists

edomas

Cilvēka dabā ir pieņemt jebkādus lēmumus, pamatojoties uz savām interesēm, un skatīties uz šo pasauli “no savas perspektīvas”. Bet starp “veselīgo” un “toksisko” egoismu ir skaidra robeža.

Bieži vien ir ļoti grūti ar cilvēku, kurš koncentrējas tikai uz sevi un vienmēr rīkojas saskaņā ar attieksmi “mans krekls ir pats galvenais”. Turklāt problēmas rodas ne tikai starp personu, bet arī biznesa komunikācijā. Kādas frāzes atklāj cilvēkā nelabojamu egoistu, skaidro treneris un psihologs Stefans Falks.

  1. “ES NEREDZU NEKĀDU IEMESLU KRITIKAI”

Egoistiem ir ļoti grūti pieņemt kritiku un jebkādas konstruktīvas atsauksmes. Viņi vienmēr interpretē šāda veida atsauksmes, pat ja runa ir par projekta apspriešanu darbā, kā personisku uzbrukumu. Viņiem ir grūti pieņemt faktu, ka viņu paveikto darbu var paveikt vēl labāk. Tāpēc egoisti bieži tiek aizvainoti, kad viņu rīcība tiek kritizēta, un ir naidīgi pret jebkādiem priekšlikumiem kaut ko labot.

2. “MANA IDEJA IR ĢĒNIĀLA”

Lai arī cik viduvēji priekšlikumi un idejas patiesībā būtu, savtīgi cilvēki vienmēr uzskata, ka tie ir neticami vērtīgi. Viņi ir aizvainoti, ja kāds šaubās par viņu priekšlikumu ģenialitāti.

3. “MĒS KĻUVĀM VEIKSMĪGI PATEICOTIES MAN”

“Ja nebūtu manis, nekas nebūtu noticis” – šādus vārdus var dzirdēt no cilvēka, kurš ir pārāk pieķēries savai personai. Un nav nozīmes tam, ko jūs darāt — grilējat pie ezera vai aprēķinat projekta efektivitāti mēneša beigās. Egoists lugā vienmēr atvēl sev galveno lomu. Arī šādam cilvēkam ir grūti priecāties par citu cilvēku sasniegumiem – viņiem šķiet, ka tā ir nepelnīta uzvara.

4. “KĀPĒC TU VIENMĒR MĒĢINI MANI KONTROLĒT?”

Egoistiem ļoti nepatīk ārējs spiediens un viņi slikti uztver hierarhiskās attiecības un norādījumus. Tas apgrūtina viņu darbu uzņēmumā – galu galā jebkuru norādījumu “no augšas” viņi uztver tikai kā ieteikumu. Vai arī – mēģinājums uzspiest savu viedokli un pazemot.

5. “JA TU MAN NEPIEKRĪTI, TAD TU MANI NECIENI”

Egoistiem ir ārkārtīgi svarīgi, lai tiktu atzītas viņu kompetences, intelekts un pieredze. Tāpēc, saskaroties ar atšķirīgu skatījumu, viņi to uzskata nevis par iespēju iegūt citu skatījumu un kaut ko uzzināt, bet gan kā apliecinājumu otra cilvēka nezināšanai. “Man ir viedoklis, un tas ir pareizs” – tas ir par egoistu.

KĀ NOLIKT EGOISTU PIE VIETAS

Stefans Falks piedāvā vairākas stratēģijas, kuras var izmantot, lai stātos pretī kāda paziņas, drauga vai kolēģa savtīgajai uzvedībai.

1. Pārtrauciet sazināties

Egoisms ir toksisks – un ir vērts izvērtēt riskus, ar kuriem jūs varat saskarties, ja ar šo cilvēku turpināsiet saziņu. Dažreiz ir vieglāk izslēgt cilvēku no sava sociālā loka, nekā mēģināt viņu mainīt. Mēs piekrītam, tas ir vieglākais veids. Ir arī sarežģītāki ceļi.

2. Novelciet skaidras robežas

Ja egoists sāk jūs burtiski nospiest, mēģiniet viņam uzdot šādus jautājumus. “Kāpēc jūs domājat, ka šāda uzvedība nāks par labu mūsu attiecībām/uzņēmumam?”, “Ja mēs vienmēr darīsim tā, kā jūs sakāt, man tas drīz apniks”, “Ja jūs turpināsiet uzvesties tikpat augstprātīgi, mūsu saziņa vairs nevarēs turpināties.” Tā vai citādi jūs varat darīt zināmu personai, ka viņa rīcība un vārdi jums nešķiet adekvāti.

3. Runājiet par riskiem

Varat mēģināt pārrunāt ar cilvēku negatīvās sekas tam, ka viņš vienmēr velk segu sev virsū. Piemēram, “Ja turpināsit uzstāt tikai uz savu viedokli, nevarēsit novērtēt visus kolēģu priekšlikumu plusus un mīnusus.” Vai arī “Ja jūs vienmēr uztverat jebkādu kritiku personīgi, jūs pastāvīgi būsiet sarūgtināts, sabojāsit attiecības ar komandu un ātri izdegsit.” Ir svarīgi atcerēties, ka cilvēks uz šāda veida brīdinājumu var reaģēt absolūti neparedzami – esi gatavs jebkuram iznākumam.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More