Galvenā Izklaide Kas ir seksisms: 6 piemēri

Kas ir seksisms: 6 piemēri

edomas

Protams, daudzi no mums ir pazīstami ar šo vārdu, taču var būt grūti sniegt tam precīzu definīciju. Lūk, seši seksistiski izteikumi, ko sievietes par sevi dzird katru dienu – tie mazina pašcieņu un kaitē psihei.

1.”Priekš sievietes tu dari pārestiedzoši labi”

Sievietēm, kuras sākušas gūt panākumus “vīriešu jomās”, piemēram, zinātnē vai sportā, šis “kompliments” nav svešs. Izsakoties aizvainojošiem vārdiem, daudzi vīrieši, no vienas puses, atzīst sieviešu panākumus, un, no otras puses, nekavējoties tos devalvē. Vai esat kādreiz satikusi vīrieti, kuram kaut reizi ir teikts, ka viņš kaut ko dara labi, neskatoties uz to, ka viņš ir vīrietis?

2. “Nomierinies”

Kad vīrieši aizrautīgi pauž savu viedokli, viņi tiek uzskatīti par drosmīgiem un konsekventiem. Kad to dara sievietes, viņas sauc par histēriķēm. Likt sievietēm atpūsties vai nomierināties, kad viņas pauž savu viedokli, it īpaši profesionālā vidē, nozīmē traucēt viņu darbam.

3. “Smaidi!”

Daudzas sievietes apstiprinās, ka ir dzirdējušas šo frāzi vairāk nekā vienu reizi, kad atļāvās paust neitrālu, domīgu vai dusmīgu skatienu vai izteicienu. Tajā pašā laikā nav nozīmes tam, vai sieviete gāja pa ielu, brauca ar metro vai koncentrējās uz aktualitātēm.

Māksliniece Tatjana Fazlalizade, kura pievērsās šai tēmai projektā “Beidz likt sievietēm smaidīt”, problēmu izteica vislabākajā iespējamajā veidā: “Kad vīrietis saka sievietei “smaidi”, maz ticams, ka viņš vēlas viņu uzmundrināt. Drīzāk tas ir par sava spēka un kontroles demonstrēšanu. Viņš cenšas likt viņai izskatīties tā, kā viņam patīk. Sievietēm vajadzētu smaidīt tikai tad, kad viņas ir labā noskaņojumā.”

4. “Labais… (Jebkuras ķermeņa daļas apzīmēšana)”

Nesenais Kornela universitātes pētījums atklāja, ka 85% amerikāņu sievietēm sesksuāli uzmācās ielās pirms 17 gadu vecuma sasniegšanas.

Free Alluring young lady relaxing in kitchen with wine glass Stock Photo

Uzmākšanās var izpausties dažādos veidos – sievietes tiek skaļi apsvilptas, tiek rādīti aizvainojoši žesti, neķītri smīni un skatieni, bet visbiežāk tiek izteikti nevēlami komentāri, kas pārvērš viņas par nedzīvu priekšmetu, izceļot noteiktas ķermeņa daļas.

Parasti vīrieši uzstāj, ka gribējuši šādā veidā izteikt komplimentu, taču patiesība ir tāda, ka diez vai viņi paši kādreiz ir saņēmuši šādus sieviešu “komplimentus”.

5. “Tev jābūt pateicūgai, ka es…”

Sievietēm bieži tiek teikts, ka viņām jābūt pateicīgām, ka ar viņām nav noticis “kaut kas sliktāks”. Šis vēstījums ir īpaši pamanāms kultūrā, kas vaino sievietes, kas ir pārcietušas seksuālo vardarbību par notikušo. Lielākā daļa vīriešu nedzīvo ar cerībām, ka viņiem visu laiku jābūt gataviem sliktākajam. Tā vietā, lai turpinātu ievērot šo normu, mums ir jārada pasaule, kurā sievietes dzīvo ar tādu pašu drošības sajūtu kā vīrieši.

6. “Tavs ķermenis, apģērbs, izskats pievērš uzmanību”

Ģērbšanās kods skolās, augstskolās un birojos ir ne tikai kaitinošs, bet arī pārkāpj cilvēka tiesības uz savu stilu. Kā likums, tas galvenokārt paredzēts sievietēm.

“Izrādās, ka mēs vēlamies atbalstīt un aizsargāt tikai vīriešus,” saka sieviešu tiesību eksperte Džesika Valenti. “Tas ir, sievietes novērš vīriešu uzmanību no darba vai mācībām, un tāpēc viņu rīcība ir jākontrolē.”

Tiem, kas joprojām veic šādus ziņojumus, ir viena kopīga iezīme – viņi nonāk līdz jautājumam par varu. Viņi cenšas to pilnībā koncentrēt vīriešu rokās, dodot viņiem tiesības noniecināt un nomelnot “vājāko” dzimumu. Vai ir vērts samierināties vai ir pienācis laiks domāt par citu spēku sakārtošanu?

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More