Galvenā Izklaide Nosaukts pats laimīgākais vecums: 16 gadus ilga pētījuma rezultāti

Nosaukts pats laimīgākais vecums: 16 gadus ilga pētījuma rezultāti

edomas

Zinātnieki nolēma noskaidrot, kādu vecumu lielākā daļa cilvēku atceras ar īpašu nostalģiju.

Psihologi no Frankfurtes Gētes universitātes (Vācija), kuru raksts publicēts žurnālā “Memory & Cognition”, nolēma noskaidrot, kurus savas dzīves periodus cilvēki visbiežāk atceras kā laimīgus un nelaimīgus. Izrādījās, ka parasti “zelta 20” šķiet vislaimīgākais.

Pētniekus galvenokārt interesēja tas, kā līdz ar vecumu mainās priekšstats par savu dzīvi. Piemēram, pusaudža gados jums šķiet, ka šis periods ir visbriesmīgākais jūsu dzīvē. Un, kad atceries šos laikus kā pieaugušais, tad kontekstā ar visu, ko vēlāk nācies pārdzīvot, pusaudžu vecums vairs netiek uztverts tik drūmā gaismā.

Lai iegūtu pilnīgu priekšstatu, bija nepieciešams, lai viena un tā pati persona savas dzīves laikā vairākas reizes stāstītu par savu pagātni. Pētījumā piedalījās 172 abu dzimumu pārstāvji. Kad tas sākās, jaunākajam dalībniekam bija 8 gadi, bet vecākajam – 65 gadi. 16 gadu laikā piecas reizes ar četru gadu intervālu šie cilvēki sastādīja sarakstu ar savām septiņām nozīmīgākajām atmiņām un pēc tam atstāstīja 15 minūšu garu sava dzīves stāsta versiju, kurā bija iekļauti šie septiņi svarīgie momenti. Pētnieki katru reizi analizēja šos stāstus un klasificēja katru atmiņu kā laimīgu, neitrālu vai nelaimīgu.

Rezultātā tika identificētas vairākas galvenās tendences. Pirmkārt, izrādījās, ka visu vecumu sievietes mēdz atcerēties un novērtēt savu dzīvi negatīvāk nekā vīrieši. Viena un tā pati tendence vecumdienās novērojama abiem dzimumiem – vecākiem cilvēkiem kopumā atmiņas iekrāsojas tumšākās krāsās nekā jauniešiem.

Otrkārt, izrādījās, ka jo vecāki cilvēki kļūst, jo laimīgāki viņi šķiet aptuveni 20 gadu vecumā, un tas vienlīdz attiecas uz vīriešiem un sievietēm. Un pusaudža un vecuma sākums saņēma zemāko punktu skaitu “laimes skalā”.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More