Galvenā Psiholoģija Vai saskaraties ar melnu nepateicību? Iemācieties NEpatikt apkārtējiem!

Vai saskaraties ar melnu nepateicību? Iemācieties NEpatikt apkārtējiem!

edomas

Bieži mēs piekāpjamies cilvēkiem, lai viņus neapbēdinātu, ziedojam savas intereses, izdabājot kādam, bet vēlāk atduramies pret melnu nepateicību. Vai tiešām vajag izpelnīties svešu atzinību? Kāpēc vajag pārstāt būt labam priekš visiem. 

Mūsdienās tiek runāts par to, ka nevajag censties, lai iepriecinātu visus apkārtējos. Galu galā vēlēšanās izdabāt citiem mūs nedarīs laimīgākus. Būt pazīstamam kā  šarmantam cilvēkam, kuru visi mīl – pietiekami vilinoši un patīkami. Ja bērnībā mamma jūs mācīja būt pieklājīgam, tad nejauciet pieklājību ar pilnīgu pakļaušanos citiem. Pretējā gadījumā jūsu pūles būs vērstas nevis uz savas labklājības nostiprināšanu, bet uz centieniem visiem izpatikt, pielāgoties, iepatikties. Un no tā nesanāks nekas labs. 

Kāpēc nevajag censties izpatikt visiem

Ir nereāli patikt visiem bez izņēmuma. Katram cilvēkam ir savs viedoklis, savs skatījums uz lietām un dzīvi. Tā kā ir neiespējami un bezjēdzīgi censties izpatikt visiem. 

Citu viedokļi – nekas vairāk kā viedokļi, nevis neapstrīdama patiesība. 

Ja jūsos ir degoša vēlme izpatikt citiem, tad jūs ļoti sāpīgi uztverat svešu cilvēku izteikumus par jums. Tas bojā garastāvokli, liek pārdzīvot (bieži vien par velti). Taču ne vienmēr vajag uztvert nopietni to, ko runā apkārtējie, jo šo paziņojumu fons mums nav zināms. Varbūt tā ir skaudība vai dusmas. Tāpēc visi viedokļi ir subjektīvi. Nepielāgojieties citiem, citādāk dzīvosiet citu dzīvi nevis savējo. 

Woman in Red Tube Top in Swimming in water

Ne visiem viedokļiem ir nozīme
Kāpēc vajag domāt, ka visi cilvēki ir jums svarīgi? Kopumā ņemot viņiem nemaz neinteresē mūsu dzīve, mūsu problēmas. Viņi ir gatavi nosodīt, bet nekad neatnāks palīgā, nejutīs līdzi. Izmetiet tos no galvas un neņemiet vērā citu viedokļus par sevi. 

Tas nenesīs laimi
Kāds pievērš pārlieku lielu nozīmi citu vērtējumiem. Bet citu apbrīnošana, mīlestība un attieksme nerada laimi. Laime ir tikai savā iekšējā stāvoklī. 

Cilvēkiem ir tieksme kritizēt un nosodīt
Tā ir daudzu iemīļota nodarbošanās. Lai cik jūs brīnišķīgs un jauks nebūtu, atradīsies kāds, kas saraus jūs gabalos. Jebkurš neliels trūkums tiks pārvērsts par desmitreiz lielāku. Un te jau jūs esat – elles izdzimums. 

Lasi arī: Kā reaģēt uz vīriešu manipulāciju – klusēšanu?

Jums atradīsies svarīgākas nodarbes
Jums ir darbs, hobiji, draugi un personīgas lietas, kas prasa uzmanību, spēku un laiku. Kāpēc sevi tērēt nevajadzīgām domām un raizēm? 

Jūs nevienam neko neesat parādā šai dzīvē
Tā ir jūsu dzīve, jūsu pieredze un jūsu kļūdas. Dzīvojiet ar to, kas jums pieder. Svešajam un ārējam nav jābūt svarīgam jūsu acīs. 

Jūs neesat atbildīgs par citu cilvēku emocijām
Cenšaties visā un visiem izpatikt, lai padarītu laimīgāku pasauli? Neņemiet uz saviem pleciem pārāk lielu atbildības misiju. Katrs pats atbild par savām emocijām, bet padarīt apkārtējos laimīgus – nav jūsu misija. Tikt galā ar negatīvām emocijām, dusmām un naidu – arī tā ir katra personīga darīšana. 

Ja jūs cenšaties izpatikt, tad ar jums viegli manipulēt
Cenšanās visiem izpatikt noved pie tā, ka ar jums sāk manipulēt. Jo vairāk jūs palīdzēsiet citiem, jo vairāk uzradīsies tādi, kas centīsies uzsēsties jums uz kakla. Manipulatori bezkaunīgi izmantos jūsu vēlmi izpalīdzēt un pieņems to, kā pats par sevi saprotamu lietu. 

Jūs tērējat savus resursus par velti
Jo vairāk jūs veltas savu laiku un uzmanību apkārtējiem, jo mazāk enerģijas jums paliek priekš sevis. Nav vērts sevi nolikt otrajā vietā, bet pirmajā vietā likt citu problēmas. 

Kā uzveikt vēlmi izpatikt citiem

Atcerieties pēdējās 5 epizodes, kad rīkojaties tā, lai iegūtu citu apstiprinājumu. Uzrakstiet norādītos gadījumus uz papīra, un tagad atzīmējiet  sev, kā jūs rīkotos, paļaujoties uz savām vēlmēm nevis vadoties no vēlmes izpatikt citiem. Padomājiet pa šo darbību bīstamību. 

Izanalizējiet savas bažas, kuras jūs pierakstījāt un atbildiet uz jautājumu, vai personīgās nostājas izteikšanai ir tik briesmīgas sekas. Saprotiet, vai cits iznākums būs jums postošs, vai ir tik briesmīgi kādam nepatikt – vai izbeigt attiecības ar kādu. Visas jūsu bailes ir jūsu iedomātie cietuma logi. Pienācis laiks sevi atbrīvot no nevajadzīgas aizspriedumu nastas. Atzīmējiet, ka reaģē cilvēki uz to, ka jūs demonstrējat tiesības ieņemt personīgu nostāju. 

Izanalizējiet savas personīgās robežas, salīdziniet ar rāmjiem, kurus uzliek citi. Nevajag būt iecietīgam pret neiecietību un pieņemt nenormālību kā normu. Neļaujiet citiem darīt to, kas jūs apbēdina, kaitina, sadusmo. Pirmajā brīdī tas būs grūti. Bet jūs tiksiet galā. 

Savās lietās nevajadzētu veidot pašnovērtējumu priekš citiem. Savstarpēja palīdzība ir nepieciešama, bet ne tādēļ, lai izpatiktu citiem. Izlemiet paši, kam palīdzēt, bet kam nē. 

Mācīties atteikt. Nemeklējiet attaisnojumu tam, ka teicāt – nē. Skaidri pasakiet savu nostāju cilvēkam. Norādiet pāris pārliecinošu argumentu un neizplūstiet skaidrojumos, jo tas sāks izskatīties pēc attaisnošanās. 

Pamēģiniet darīt kaut ko, kas ir vajadzīgs jums pašam, neskatoties uz to, ko teiks citi. Izdevās. Padariet to par normu, ka vispirms ir jādomā par savām vajadzībām. 

Atrodiet kompromisu. Būt nekauņam un egoistam arī nav labi. Attīstiet atbilstošu pašapziņu un rūpējieties par sevi. 

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More