Galvenā Padomi Emocionālās sāpes: kā atbalstīt vīrieti, un kā sievieti

Emocionālās sāpes: kā atbalstīt vīrieti, un kā sievieti

edomas

Ikviens zina, ko nozīmē fiziskas sāpes. Taču daudzi piemirst par emocionālajām sāpēm, kas sagādā ne mazāk ciešanu. Un, lai palīdzētu cilvēkam tikt ar to galā, ir jāprot viņš pareizi atbalstīt. Kā to izdarīt?

Emocionālās sāpes rodas ne tikai kopā ar fiziskajām. Kad darbā ir sakliedzis priekšnieks, kad labākais draugs nav varējis atnākt uz tavu dzimšanas dienu, kad saplīsis mīļākais mētelis, kad bērns ir nolicies ar temperatūru. Tādu situāciju ir ne mazums, un vairums cilvēku, cenšoties atbalstīt tuviniekus, pieļauj nopietnas kļūdas.

Neefektīvi atbalsta veidi

1.Skaidro iemeslus

Šeit un tagad cenšas noskaidrot, kā tā ir sanācis, ka tuvais cilvēks ir aizķēries aiz āķa un saplēsis mēteli. Varbūt, viņš vienkārši neskatījās, kur iet? Šis paņēmiens nestrādā tāpēc, ka cilvēkam, kuram tagad ir skumji, smagi, trauksmaini, ir pilnīgi nospļauties, kādēļ tā notika. Viņam vienkārši ir slikti.

2.Noniecina emocionālās sāpes

“Nu ko tu dēļ tā mēteļa pārdzīvo kā mazs bērns? Vai tev cita nav, ko darīt, kā raudāt kaut kādas mantas dēļ? Nopirksi citu, un vispār tas tev nepiestāvēja un bija vecs.” Šī metode ir neefektīva tāpēc, ka akūtu pārdzīvojumu brīdī cilvēks nespēj novērtēt problēmas mērogu un saņemt sevi rokās. Tā vietā viņš jūt, ka viņa sāpe tiek ignorēta.

3.Cenšas vainot cietušo

Šeit variantu ir daudz. Piemēram: “Tā tev ir slikta karma, tāpēc saplīsa mētelis”. Vai arī: “Tu pati esi vainīga, sāki tūļāties un vēlu izgāji no mājas, steidzies un sabojāji mēteli.” Ja cilvēkam, kuram jau tā ir grūti, vēl uzveļ vainu, viņam kļūs vēl smagāk.

Efektīvi atbalsta veidi

Vispirms ir jāatzīmē, ka vīrieši un sievietes ir jāatbalsta atšķirīgi.

Algoritms pirmās emocionālās palīdzības sniegšanai vīrietim

Vīrieši ir skopāki uz emocijām. Tam ir divi galvenie iemesli:

  1. Vīrieša organismā mazāk izstrādājas oksitocīns un kortizols (pieķeršanās hormons un trauksmes hormons), bet daudz biežāk dusmu hormoni – testosterons un adrenalīns. Tāpēc vīriešiem ir sarežģītāk būt empātiskiem un maigiem, un viņiem ir lielāka nosliece kļūt agresīviem.
  2. Zēniem no bērnības tiek iedvests, ka “vīrieši neraud”. Vīriešu pasaulē asaras tiek uzskatītas par vājumu, tāpat kā citas emociju izpausmes. Tas nenozīmē, ka vīrieši neko nejūt, taču viņi ir tendēti apslāpēt savas emocijas. Tādēļ atbalstīt vīrieti, īpaši sievietei, nav viegli. Viņš nesāks raudāt un sūdzēt bēdas. Jo tieši mīļotās sievietes priekšā viņš gribēs izskatīties stiprs, un tieši viņai vīrietis visvairāk baidīsies izrādīt savu vājumu. 

Lasi arī: Pazīmes tam, ka jūsu laipnība tiek ļaunprātīgi izmantota

Atbalstot vienam otru, vīrieši saprotoši klusē. Neko nesaka, neko nepieprasa. Pacietīgi gaida, kad draugs spēs izspiest no sevis kādu skopu frāzi. Un, kad viņam beidzot plīst, tad var notikt sirsnīga saruna. Un vēl draugi var dot padomu, bet tikai tad, ja viņiem to lūgs.

Un tā, piedāvāju šādas pirmās palīdzības pakāpes vīrietim:

  1. Radīt uzmanības, siltuma, atklātības atmosfēru, bet neko nerunāt un neko nejautāt. Vienkārši nogaidīt, kamēr viņš pats gribēs runāt.
  2. Klausīties nepārtraucot un nepieskaroties. Jebkurus apskāvienus, glāstus sarunas laikā vīrietis uztvers kā žēluma izpausmi, bet tā viņam ir pazemojoša.
  3. Kad viņš runā, kārtīgi padomāt un dot īsu, bet precīzu padomu. Noderīgi būs atcerēties par vīrieša pagātnes sasniegumiem, atgādināt, ka viņš jau ir pārvarējis nopietnas grūtības. Tas viņam palīdzēs atgriezt ticību sev un reizē arī parādīs, ka viņu neuzskata par vāju, tic viņa spēkiem.

Algoritms pirmās emocionālās palīdzības sniegšanai sievietei

Piedāvāju darīt sekojošo:

  1. Apsēsties līdzās.
  2. Apskaut, saņemt aiz rokām, noglāstīt galvu
  3. Pateikt: “Es vienkārši būšu tev līdzās, es tevi nepametīšu, nekur neiešu. Es saprotu, ka tev sāp. Vari kliegt, dusmoties, raudāt – tas ir pilnīgi normāli”. 
  4. Uzklausīt visu, ko sieviete vēlas pateikt, un nepārtraukt viņu. Ļaut izraudāties. Katrai mūsu emocijai atbilst noteikta uzvedība. Ja jūs atzīstat, ka smaidīt tad, kad ir jautri, ir normāli, tad jums ir jāatzīst arī tas, ka raudāt tad, kad ir sāpīgi, – arī ir normāli.

Ja vīrietis mīl savu sievieti, ja viņam nav vienaldzīga viņas sāpe, viņš ļaus sievietei izrunāties, izpaust savas emocijas caur asarām. Sniegs to vienkāršo cilvēcisko līdzcietību, kas ļauj atkal pārliecinoši nostāties uz kājām. Bet nomierinājusies, viņa pati sapratīs, kur slēpjas problēmas iemesli, kurš ir vainīgs, kā novērst šādas situācijas nākotnē. Kad es stāstu par šo paņēmienu pirmās emocionālās palīdzības sniegšanā sievietēm, 99% no viņām atbild, ka sarežģītos dzīves brīžos viņam ir nepieciešams tieši tas. 

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More