Galvenā Psiholoģija Par ko jums stāsta liekais svars?

Par ko jums stāsta liekais svars?

edomas

Dzīves ekoloģija. Reiz gada laikā es pieņēmos svarā par 12kg un to pat nepamanīju. 1kg pieaugums mēnesī ir knapi pamanāms. Turklāt es attapos tikai tad, kad saprati, ka visas manas drēbes ir kļuvušas par diviem izmēriem mazākas.

Ko es sāku darīt? Protams, izmēģināju visu, kas varētu palīdzēt atgūt formu: diētas, tējas, tabletes, dažādus vingrinājumus. Tam visam bija rezultāts, bet uz īsu brīdi. Turklāt, kad svars atgriezās, tas atgriezās ar divu līdz trīs kilogramu uzviju. Rezultātā es sapratu, ka liekais svars iedarbojas divos līmeņos:

  • fizioloģiskie iemesli;
  • psiholoģiskie iemesli.

Sākotnēji aplūkosim psiholoģiskos faktorus, jo, manuprāt, tie ir galvenie tauku pieaugšanas iemesls.

Tauki ir mūsu aizsargs. No kā tie mūs pasargā?

1.Tauki mūs var pasargāt no AIZVAINOJUMA, kas piepilda mūsu dvēseli. Vai esat pamanījusi, ka, tiklīdz uz kādu apvainojaties, tā sākat ēst ātros ogļhidrātus (kūkas, saldumus, tortes)? Tā vietā, lai aizvainojumu pārdzīvotu, jūs to iekapsulējat dziļi sevī, ievīstiet to taukos kā segā – zem tās taču ir tik silti un ērti.

2.Tauki var pasargāt no emocionāliem uzliesmojumiem. Piemēram, kāds jūs ļoti kaitina, vai arī esat uz kāda dusmīgs, bet zināmu iemeslu pēc jūs to nevarat izteikt, izlādēt savas emocijas. Un tad jūs sākat tās apēst, jūs pastāvīgi kaut ko košļājat (dusmas uzkrājas mutes zonā spriedzes veidā un ar košļāšanas kustībām tās tiek atbrīvotas).

Tā vietā, lai kādam “idiotam” pateiktu, ka viņš ir “idiots”, jūs labāk klusējat, izliekaties, ka viss ir kārtībā, ka neesat pamanījusi, dzirdējusi, sapratusi vai tas jūs vispār neuztrauc. Un, lai aizvērtu savu muti, jūs tur liekat ēdienu, ar vienu akmeni nositot divus putnus – ar gardu muti “norijat” dusmas un paliekat “labā meitene”.

3.Tauki jūs var pasargāt no pienākumiem, kurus nevēlaties pildīt. Piemēram, jūs visiem apgalvojiet, ka vēlaties precēties, bet tajā pašā laikā kosmiskā ātrumā esat apaugusi ar taukiem. Bieži neveiksmes personīgajā dzīvē tiek sasaistītas ar lieko svaru. Piekritīsiet, ka sievietes vēlme patikt vīriešiem – tas ir normāli! Un sievietes šī nolūka vārdā kaut ko dara – kopj sejas, matus, grimējas, skaisti apģērbjas. Citiem vārdiem – pieliek pūles.

Lasi arī: Kā māte pārvērš dēlu par “psiholoģisko vīru”

Daudzas sievietes, kurām ir liekais svars, it kā atbrīvojas no nevajadzīgām ķermeņa kustībām. Un kāpēc gan kaut ko darīt, ja pati sev vari pateikt: “Esmu pārāk resna, tāpat nevienam nepatiks.” Un tā noslēdzas aplis – sieviete uzskata, ka nevienu nepiesaista, jo ir resna un tāpēc neko nedara, lai piesaistītu. Un, ja tomēr kādu izdodas piesaistīt, tad viņu atbaida bailes, ko iesākt ar tik nedrošu sievieti.

4. Tauki jūs var pasargāt no karjeras mērķu sasniegšanas vai pašrealizācijas sabiedrībā. Daudzu cilvēku prātā sociālie panākumi ir ciešis saistīti ar harmoniju. Jūs sēžat naidpilnā darbā, kurā viss ir nonīcis, bet jūs nekur neejat, jo baidāties ar savu lielo ķermeni doties biedējošajā pasaulē – tur visi uz jums skatīsies un jūs vērtēs. Tomēr sāls ir tajā, kā jūs sevi vērtējat pati, proti, darbā taču pieņem tikai skaistos un slaidos. Tāpēc labāk ciest, izmantot savas ciešanas un vienlaikus domāt, ka dzīve ir negodīga.

5. Tauki jūs var pasargāt no bailēm. Piemēram, jūsu dzīvē ir bijuši dažādi traumatiski notikumi, kas lielā mērā ietekmē jūsu psihi. Lai pasargātu jūs no šo notikumu atkārtošanās, ķermenis būvē tauku barikādes.

Crop content overweight African American female model with creative small flowers in black hair looking at camera with raised arm on pink background

Reiz jūs dziļi iemīlējāt vīrieti, bet viņš “pameta un aizgāja”. Tas bija ļoti sāpīgi. Pēcāk daudzas sievietes nolemj, ka vīriešiem nevar uzticēties un sieviete pārtrauc jebkurus tuvības mēģinājumus. Labāk uz subjektu ir vērties no tālienes, domās atkārtot dažādus stāstus par pasaku princi baltā zirgā, virtuves dīvaniņā nodoties saldiem sapņiem ar lielu šokolādes tāfelīti.

6. Tauki jūs var pasargāt no garlaicības. Papildus pārtaikai jūsu dzīvē nav nekādu prieku, ēdiens ir jūsu vienīgā izklaide un tāpēc jūs ēdat, lai sevi iepriecinātu. Kas ir garlaicība? Parasti tā ir mērķu neesamība, kā arī zems brīvās enerģijas līmenis (mērķi var būt, bet nav spēka tos sasniegt). Un tāpēc spēka knapi pietiek darbam un nokļūšanai mājās. Tāpēc ātro ogļhidrātu porcija kļūst par vieglāko ceļi kā papildināt enerģiju, vienlaikus arī sevi izklaidējot.

7. Tauki var pasargāt no vientulības. Jums nav draugu, iecienītu hobiju. Jūs neapmeklējat teātrus, nedziedat karaoke, nepiedalāties konferencēs. Jums nav kur novirzīt savu enerģiju, tāpēc visus spēkus novirzāt enerģijas sagremošanā.

8. Tauki var pasargāt jūs no kaut kā ļoti SVARĪGA jūsu dzīvē. Kaut kas tāds, ko patiešām vēlaties iegūt, bet jums tā nav. Lai neitralizētu ienaidnieku, jūs to izdzenat no redzesloka.

Ja vēlaties uzsākt ceļu uz harmoniju, jūsu uzdevums ir veikt milzīgu psiholoģisku darbu. To var izdarīt patstāvīgi, vai arī ar psihologa palīdzību. Manuprāt, liekā svara problēmas psiholoģiskais aspekts ir jāuztic speciālistiem, jo ​​ir diezgan grūti patstāvīgi pārveidot dažus ierobežojošus uzskatus, bailes, negatīvas programmas.

Galu galā, kas ir liekais svars? Parasti tā ir pārtikas atkarība. Un, ja jums ir atkarība no pārtikas, tad jums tas jāzina – tā ir koriģējama, tāpat kā jebkura cita psiholoģiska atkarība.

Ja jums ir spēcīga griba un jūs vēlaties patstāvīgi tikt galā ar liekā svara problēmām:

1. Izveidojiet sarakstu ar to, kas jums nepatīk jūsu izskatā. Un tad atbildiet uz jautājumiem:

  • Kāpēc man tas nepatīk?
  • Ar ko es sevi salīdzinu?
  • Uzskaitiet visus īpašos gadījumus, kad jūsu liekais svars faktiski izraisīja jūsu neveiksmes.

2. Sastādi sarakstu ar to, kas mainīsies tavā dzīvē, ja kļūsi slaida. Un pēc katras ierakstītās frāzes ielieciet “bet” un turpiniet teikumu, aprakstot problēmu, ar kuru saskarsieties ceļā uz šīm pārmaiņām.

Piemēram:

Vīrieši man pievērsīs uzmanību, bet es no viņiem baidos, viņi var mani sāpināt.

Es varu valkāt jaukas drēbes, bet man nav naudas, lai nomainītu skapja saturu.

Es varēšu atrast labāk apmaksātu darbu, taču tas prasīs no manis lielāku atbildību, un es neesmu tai gatava.

Atbildot uz šiem jautājumiem, jūs aptversiet, ka kaut kādu iemeslu dēļ liekais svars jums savā ziņā kalpi. Tas jūs vai nu aizsargā, vai glābj, vai kaut ko aizstāj. Nonākot pie šādiem secinājumiem, jūs varēsiet pieņemt lēmumu – atstāt visu kā ir, vai doties slaiduma virzienā.

Nedaudz atverot sava “noslēpuma” priekškaru, sāksiet saprast, kas patiesībā notiek jūsu dzīvē un kādu lomu spēlē liekais svars. Tad problēma “Es esmu resna” pārvēršas par uzdevumu: “Kādus soļus es varu spert, lai kļūdu slaida?” Jo vienmēr, kad problēma tiek pārvēsta uzdevumā, viss nostājas savās vietās – problēmai vienmēr ir risinājums!

Liekā svara fizioloģija

Liela loma liekā svara uzkrāšanai ir arīdzan fizioloģiskajiem ieradumiem, kurus dēvē arī par “ēšanas paradumiem”. Piemēram, jūs ēdat nevis tāpēc, ka esat patiešām izsalkusi, bet gan tāpēc, ka neprotat sevī ieklausīties, neprotat nolasīt savas patiesās vajadzības. Turklāt jūsu ēšanas paradumus var ietekmēt arī ģimenes mācības, proti, kad vecāki mācīja neko neatstāt uz šķīvja. Bet ir vērts padomāt par laiku, kurā dzīvoja jūsu vecāki! Tagad jums vairs nav jāgatavi ēdiens lieliem laika periodiem, jo veikalu plaukti ir pārpildīti ar pārtiku.

Ir īpašas “ēšanas uzvedības” programmas, kurās cilvēkiem māca nemocīt sevi ar striktām diētām un drastiskām fiziskajām aktivitātēm. Tajās māca ēst veselīgu pārtiku, to darīt ar prieku, nevis dusmām un kairinājumu. Bieži var novērot, ka cilvēki, kuri sev kaut ko aizliedz vai ir uz striktām diētām, viņi ir nomākti, bet sliktākajā gadījumā – agresīvi un nomākti.

Tātad, apkoposim visu iepriekš minēto. Neatkarīgi no tā, kā jūs jūtaties par savu lieko svaru, tas jums kaut kāda iemesla dēļ ir vajadzīgs, tas veic kādu svarīgu funkciju.

Lielākā daļa svara zaudēšanas stratēģiju koncentrējas uz fizioloģiju. Patiesībā psiholoģija šajā jautājumā, manuprāt, ir primāra! Kaut kas tika izjaukts jūsu iekšējā līdzsvarā.

Bieži liekais svars ir saistīts ar neapmierinātību (jebkāda veida), stresu, nespēju patstāvīgi novērst sevi no negatīviem stāvokļiem, sevis nicināšanu, hronisku upura lomu utt. Ir daudz faktoru, un lielākā daļa no tiem ir pakļauti psiholoģiskai korekcijai.

Jums nav vajadzīgas diētas tabletes un stingras diētas, stundu nogurdinoši treniņi sporta zālē – tas viss rada papildu stresu jūsu ķermenim. Un jūsu ķermenis sāk cīņu ar jums, ieslēdz pretestību, kas izpaudīsies dusmu uzliesmojumu vai sabrukumu veidā (pārcietusi, izturējusi un pēc tam pārēdusies!).

Lai jūsu svars kristos un nekad neatgrieztos, galvā jānotiek klikšķim jeb domāšanas maiņai. Tad, kad jūs sākat kontrolēt savu ķermeni, enerģiju, emocijas, domas un rīcību, jūs esat tas, kurš diktē spēles noteikumus savai “tauku” domāšanai – būt vai nebūt!

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More